Přestože radní Rabase odvolali už více než před měsícem, protesty v Chomutově jsou stále živé. Dokládá to i účast na „Zvířátkové demonstraci“, jak ji organizátoři nazvali. Akce měla motto: „Dejme jim na hraní plyšáky, ať nehazardují se skutečnými zvířaty.“


Na Husově náměstí, kde demonstrace začínala, byla ještě krátce před půl pátou jen hrstka lidí. Během pár minut se jich tam ale sešlo přes tři sta. Už tam byla vidět rozmanitost „protestních“ plyšáků. Pár lidí si přineslo šedou krysu, paní ve středním věku svírala v náručí velkého bílého medvěda, jeden muž měl kolem hlavy omotanou opičku. Sochař Kamil Sopko přijel na kole se žlutou kačenkou, další umělec Josef Šporgy měl malého plyšového medvídka.


Krátce před pátou hodinou potom v čele s hrajícím dudákem vyrazili protestanti k nedaleké budově staré radnice. Tam pak na schodech vestibulu začali plyšáky skládat.


Bezmála dvacet minut v kuse procházeli lidé vestibulem a pomalu zaplňovali schody přinesenými plyšáky. Ti nakonec pokryli celé schody odshora až dolů. Několik hraček dokonce vydávalo zvuky, a to ještě poté, co všichni vestibul opustili.


Někteří protestující přinesli i poslední výtisk Chomutovských novin, v němž se radnice znovu snažila svůj krok obhájit.

„Takové noviny nechci, i když jsou zadarmo,“ utrousil jeden z protestujích. Na místě se také rozdávala samolepka na schránku „Sem nevhazujte Chomutovské noviny“.


Mezi lidmi bylo poznat lidi ze zooparku, několik příslušníků Strany zelených, ale většina demonstrantů byla z řad obyčejných občanů. Na akci byl přítomný i Rabas.

„Já nemám rád nějaké násilné akce a tohle je myslím sympatické, bojovat hračkami proti nespravedlnosti radnice,“ řekl Deníku.


Deníku se ještě po akci podařilo zjistit i reakci magistrátu. „Vzhledem k tomu, že žijeme v právním státě, má každý občan právo demonstrovat,“ uvedl k samotnému protestu nový mluvčí města Pavel Novák. A co bude město s hračkami dělat? „Ve volném čase se přeberou a věnují dětem,“ uvedl.

V půl deváté večer ještě plyšová zvířátka na schodech radnice byla, ale část jich byla rozházená po zemi.