Je nasnadě, že zánik bazénu by byl velkou ranou hlavně pro chomutovské plavce. Jak se na věc dívají a hodlají za bazén bojovat? Na otázky Deníku odpovídal Petr Neumann, předseda plaveckého oddílu TJ Slávie Chomutov.

Jak důležitý je pro sportovní plavání v Chomutově padesátimetro­vý bazén?

Velice důležitý. Případnou likvidací padesátky bychom se ocitli v nepříjemné situaci, protože jsme zvyklí na vysokou prestiž v rámci Českého svazu plaveckých sportů. A také proto, že máme v posledních letech úspěchy na sportovním i pořadatelském poli a o ty bychom nepochybně postupně přišli.

Dá se ta „důležitost“ nějak konkrétně popsat, vyčíslit?

Důležitost chomutovského bazénu se odráží od závodů, které tu pravidelně probíhají. Pravidelně pořádáme velké mistrovství České republiky a mistrovství ČR juniorů. Výčet dalších závodů pro „padesátku“ je dlouhý – Mistrovství ČR žactva v dálkovém plavání, Velká cena Chomutova, memoriál Jaroslava Jezbery, Podkrušnohorské závody na padesátce či Jarní cena nejmladšího žactva, na kterou se sjíždějí nejmenší závodníci z celé ČR a která je jediným závodem pro nejmenší na padesátce. Navíc – v našem chomutovském bazéně plavci překonali desítky rekordů České republiky a plnili tu limity pro nejrůznější vrcholné evropské i světové závody včetně olympijských her. Ztrátou padesátimetrového bazénu by Chomutov přišel o perlu, která, byť lehce postarší, skvělě prezentuje město a šíří jeho dobré jméno daleko za hranice kraje.

Takže pokud by padesátimetrový bazén v Chomutově nebyl, tak na to sportovní plavání doplatí?

Určitě – závody, které jsem zmiňoval, jsou nezastupitelné a sportovní plavání v celé ČR by o ně přišlo.

Copak se nedá závodit v polovičním bazénu?

Ano, možné to je, nicméně padesátku nic nenahradí. O pořadatelství vrcholných soutěží na 25metrových bazénech se uchází celá řada oddílů. Chomutovský bazén začleněný do aquacentra nebude vhodným a pravděpodobně ani regulérním, aby se Chomutov mohl ucházet o konání například Mistrovství ČR dospělých. Navíc tu nemluvíme jenom o plavcích, do bazénu chodí i řada sportovců z jiných odvětví, kteří plavání využívají jako součást tréninku. Ze zkušenosti vím, že na bazénu zakomponovaném do aquacentra je mnoho rušivých vjemů a k cílevědomému sportování tam není dost klidu.

Může to mít podle Vás dopad i na plavání pro veřejnost?

Rozdělil bych je na dvě skupiny – občasné a pravidelné plavce. Ti první asi nebudou mít s přechodem do jiného zařízení problém. Kondiční plavci, kteří chodí plavat ve svých časech a se svými představami o utužování kondice, zřejmě ano. Myslím, že mnozí z kondičních plavců, a není jich zrovna málo, pravidelně plavat přestanou.U bazénu se pohybuji každý den, z řadou z nichse znám, mluvím s nimi a o jejich mínění leccos vím.

Hodláte tedy nějak lobbovat za to, aby byla „padesátka“ ve starých lázních zachována?

Určitě nesložíme ruce do klína a budeme se snažit, aby se padesátky město nezřeklo. Záměr vystavět velkou rekreační zónu nemůže napadnout asi nikdo. Přesto si myslíme, že je možné a mělo by se o tom diskutovat, zda je výhodné likvidovat něco, na co jsou naši občané zvyklí a co jim přináší radost. Určitě budeme lobovat za zachování podmínek pro výkonnostní i vrcholový sport v Chomutově.

A máte už představu, jak budete na město tlačit?

Dnes můžu říci jen to, že náš lobbing bude vždy korektní. Zatím nemůžeme lobbovat za něco, o čem ještě nemáme skoro žádné informace. Vždyť nevíme, jaký je projekt, nevíme ani, co v projektu má být. Předpokládáme, že všichni odpovědní ve městě vědí, že jako nositelé plavání ve městě máme k tématu co říci.

Jak se díváte obecně na projekt plánovaného plaveckého areálu na Zadních Vinohradech?

Odpovídat můžu jen jako soukromá osoba, ne jako předseda TJ Slávie. Moje mínění je takové, že by bylo možné úsporně opravit současné Městské lázně, případně je vybavit některými atrakcemi pro zvýšení návštěvnosti. Bylo by jistě možné i připravit přilehlou travnatou plochu k lepšímu letnímu využití, než jak je to teď. Netajím se svým názorem, že aquacenter je už všude hodně, ale nové padesátky vyrůstat nebudou. Byla by pak škoda, abychom se v Chomutově takové vymoženosti zbavili.