Plakáty zaplavily město přes víkend. Objevily se na sídlištích, plakátovacích plochách, autobusových zastávkách, ale i na fasádách domů v centru města.
Autoři oznámení se zaměřili na studenty. Vyzývají je, aby se podívali na jejich internetové stránky, kde se dozvědí více o hnutí Autonomních nacionalistů. Plakáty upozorňují především na jejich nesouhlas s protěžováním menšin a neúměrné podpoře státu vůči většině.


Černý výlep


Při vylepování výzev se však sympatizanti tohoto hnutí dopustili minimálně přestupku. Výlep plakátů nebyl povolen. Jedním z mnoha míst byla i plakátovací plocha celorepublikové firmy v Mostecké ulici.

„Tento výlep plakátů nebyl u naší společnosti v Chomutově objednán, a proto ho považujeme za nelegální „černý“ výlep,“ informuje ředitel společnosti Jaroslav Rengl. „Naši pracovníci ho odstraní ze všech plakátovacích ploch, kde bude zjištěn,“ dodává. V závislosti na výši škody bude firma uvažovat o podání trestního oznámení na neznámého pachatele.


Ani na autobusových zastávkách nebyly letáčky povoleny.

„Ze zákona není možné povolit výlep. Mohou tam být jen informace pro cestující,“ vyjadřuje se k problematice generální ředitel DPCHJ Jiří Melničuk.
Policie před upozorněním Deníku o výlepu plakátů, a tedy výskytu sympatizantů s extremistickými hnutími, ve městě nevěděla. „Žádné kroky jsme proto nemohli podniknout,“ řekl v úterý zástupce ředitele pro neuniformovanou policii v Chomutově Jaroslav Peleška. „Od této chvíle to budeme šetřit,“ dodal.


Policie se pustila do šetření


Co může policie dělat? „Pokud někoho chytneme při lepení plakátu, můžeme mu dát pokutu za přestupek,“ přibližuje postihy Jaroslav Peleška. Policie dá ale text letáku také k expertíze. Specialisté posoudí, zda je text chápán jako rasistický, nebo ne. „Pokud bude, budeme hledat pachatele,“ informuje zástupce ředitele.


Jednalo by se totiž o trestný čin podpory a propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod občanů, za který hrozí tři až osm let ve vězení. Jestli bude text označen za nezávadný, je pro policii případ uzavřen.


Podle policistů se podobná slova objevila i na některých srazech této skupiny. Například v Litvínově. V tuto chvíli si však nikdo netroufá tvrdit, zda jde o neškodný text či ne. „Nedovolím si říct, že je text čistě rasistický. Nejsem odborník. Je to konstatování stavu,“ míní Peleška.


Menšiny mlčí


Zástupci chomutovských menšin se zatím nad vyvěšenými slovy nepozastavili.

„Nikdo z lidí se zatím o to nezajímal,“ tvrdí tajemnice Výboru pro národnostní menšiny Michaela Veselá. „Nepovažujeme ani za vhodné se k textu vyjadřovat. Medializace by mohla problém jen prohloubit,“ dodala.


Autonomní nacionalisté se neztotožňují s velkými centralizovanými organizacemi. Tvrdí, že jsou to územní organizace vázané na město či okres a nezávislé na centrálním řízení. Bojujují například proti již zmíněné pozitivní diskriminaci, národnímu kapitalismu, komunismu či amerikanismu. Jsou příznivci extrémní pravice a spolupracují například s Národní gardou.