Magistrát tak poslal téměř deset tisíc platebních výměrů a poštovních poukázek. Kolik z nich sklidí úspěch není jasné.

„Většinou reaguje tak třetina. To jsou ale ti, kteří dluží menší částky. Na další zabírá až další výzva či další kroky,“ říká vedoucí ekonomického odboru města Jan Mareš.


Okolo tří tisíc Chomutováků se dá zařadit mezi chronické neplatiče. „Je to skupina lidí, která nereaguje na nic. Ti většinou nezaplatili poplatek za více období,“ tvrdí ekonom města.


Roční poplatek za odvoz odpadu se přitom v Chomutově již několik let pohybuje okolo čtyř set korun. Ten kdo neplatí od roku 2002, tak obral město o necelé tři tisíce. S penále se částka pohybuje okolo pěti tisíc korun.


Stává se však, že jeden občan může magistrátu dlužit částku několikanásobně vyšší.


„To v tom případě, že se jedná o vícečlennou rodinu, která si zvolila jednoho plátce,“ dodává Mareš. Pokud se tedy jedná například o šestičlennou rodinu, může být dluh okolo třiceti tisíc.


Pokud se městu nepodaří přimět občany, aby zaplatili poplatek první výzvou, je město téměř v koncích. Po zákrocích oddělení správy poplatků a pokut chomutovského magistrátu, který provádí daňové exekuce na účty a mzdy, je město bezradné.


„Kde není úspěšný magistrát, nastupuje exekutor,“ informuje tiskový mluvčí města Tomáš Branda. „Úspěšnost exekutorů, kteří mají možnost zabavovat i majetek, zatím dosahuje dvou procent. Problém je, že pohledávky narůstají o odměnu exekutora, která se umořuje přednostně a někdy na nás nezbude,“ dodává.


Dluhy za odpady tak závratně rostou. Za letošní rok bylo doposud vybráno necelých osmnáct milionů korun. Náklady na odpadové hospodářství přitom přesahují dvacet sedm milionů.