Dejte mi peníze, jinak se z města odhlásím. To zatím prohlašuje několik chomutovských „recesistů“. Reagují na záměr chomutovské radnice koupit si tři sta nových občanů, kteří scházejí do padesátitisícové hranice.


Zhruba před týdnem přišlo vedení města Chomutova s nápadem, že by za dosud nezveřejněnou finanční částku nalákalo lidi z okolních měst a obcí. Důvod? Chomutovu nezapočítali zhruba jeden a půl tisíce cizinců a město kleslo pod padesátitisícovou hranici. S tím je spojeno i krácení peněz na výkon státní správy, ve hře je nejméně devatenáct milionů korun.

Nelíbí se jim "nákup" nových obyvatel

Nákup nových občanů je zatím jen záměr, který dosud nenabyl konkrétní podoby. Přesto se už objevila skupina Chomutováků, kteří si jej vykládají po svém. Chtějí peníze za to, že se z Chomutova neodhlásí a nepříhlásí se třeba do sousední vesnice.
„Připravujeme za tímto účelem petici, která by mohla vzniknout příští týden. Chceme jen tolik, kolik by radnice dala těm novým,“ uvedl jeden z autorů nevšedního nápadu, který do vzniku petice chce zůstat v anonymitě.
V případě, že by chomutovská radnice na podmínky signatářů nechtěla přistoupit, chtějí se přihlásit na cizí obecní úřad – třeba do Jirkova.

Jirkov nemá zájem

Jak jsme ale zjistili, zrovna v Jirkově příliš zájmu o nové občany neprojevili.
„Žádný důvod k přihlášení nových lidí na jirkovskou radnici není. Nemáme problémy s počtem obyvatel, jako je má Chomutov,“ odpověděl zdrženlivě na otázku Deníku jirkovský místostarosta Jaroslav Cingel.
Ovšem našly se obce, kterým by noví obyvatelé nevadili. Právě na vesnicích jsou si totiž dobře vědomi, že noví Chomutováci se budou rekrutovat právě od nich.

Mohou do Hrušovan

Příchodu nových lidí by eventuelně kývli v Hrušovanech. Tamní starosta Petr Šmíd k tomu říká: „Jestli bude Chomutov lákat další obyvatele na nové byty, školky a podobné věci, nic bych proti tomu neměl, ale pokud by přistoupil na alternativu kupovat si lidi jako lehkou holku na jednu noc, tak to považuji za nekorektní,“ komentuje situaci hrušovanský starosta. „Pokud se Chomutov bude chovat nekorektně, signatáře petice bych na obecním úřadě klidně přihlásil,“ dodal.
Podle prvotních průzkumů by se Hrušovany mohly notně zalidnit. Petici jsou podle dostupných zpráv ochotny podepsat až stovky lidí.

Radnice vzkazuje: Žádné protiodchodné nedostanou

Podle náměstka primátora města Chomutova Jana Řeháka „petičníci“ nic od města nedostanou. Včera to Deníku odůvodnil tím, že příchod nových obyvatel by městu přinesl peníze, odchod mu nepřinese nic.
Zároveň s tím popřel tvrzení, že by město Chomutov pro přísun nových lidí nic nedělalo. „Snažíme se podnítit výstavbu rodinných domků, poskytujeme městské byty i lidem pocházejícím mimo Chomutov, snažíme se podporovat firmy, aby vytvářely nová pracovní místa,“ uvedl několik příkladů Jan Řehák.
Jemu samotnému by vznik petice přišel líto, protože si někdo dělá legraci z natolik vážné věci, jako je úbytek obyvatel, potažmo chybějících devatenáct milionů v rozpočtu města.