Chomutovsko - Uvozovky jsou namístě, protože nejde o petici jako takovou. Stačí totiž vyplnit tři kolonky v internetovém formuláři a hlas rovnou naskočí.

Nijak se neověřuje autenticitu „podpisu“, nikdo ani nekontroluje například platnost emailové adresy. V seznamu lidí, kteří „podepsali“, se tak objevují smyšlená jména či na první pohled zřejmé nesmysly.

Někdo se podepsal například jako „das Ubersoldat“, „ten, co nikdy nespi“ a podobně. Platí tak, že kdokoliv tam může naklikat neomezený počet hlasů. Mezi podepsanými jsou ale i skutečné osoby, což si Deník ověřil přímo u nich.

Autorem „on–line petice“ je podle výzvy Petr Minárech z Kadaně. „Mně ani mým kamarádům se nelíbí, že ministr Kocáb a další tlačí na primátorku, aby s exekucemi přestala,“ vysvětluje Minárech, co ho vedlo k iniciativě.

Hlavním cílem je podle něj podpořit město, aby neustupovalo. „Má to výsledky, dlužníci teď najednou chtějí splácet,“ dodává.

On–line petici chce předat později magistrátu, podpisy má zkontrolovat internetový technik, Minárech však neví přesně jak.

Na otázku, zda má petice význam, když ji lze snadno manipulovat, odpovídá, že ano. „Je to vyjádření podpory, i když se tam podepíše někdo pod přezdívkou,“ má jasno.

Webová iniciativa se možná přesune i na papír, na řádnou petici. „Uvažovali jsme o tom, ale zatím nevím, jestli ji uděláme,“ odpověděl na dotaz Minárech. Podle něho se jedná o akci dělanou narychlo, která má mimo jiné i prozokoumat terén a případnou podporu od lidí.

Internetová anketa se rozeběhla včera večer, seznam jmen zveřejněných pod výzvou k podpoře se rozrůstal velmi rychle, včera webová stránka informovala o několika tisících „podepsaných“. Mezi připívajícími je podle jimi udaných adres i mnoho lidí, kteří nebydlí na území bývalého okresu Chomutov, objevují se i přípsěvky ze zahraničí. je však znovu nutné podotknout, že anketa není nijak kontrolována a každý si do ní může napsat, co chce.


Zmíněnou petici najdete zde