S nápadem udělat více pro bezpečí obyvatel Perštejna přišla bezpečnostní agentura. „Nabídli nám, že rozšíří své služby a nainstalují alarmy do obecních budov a přidají další kamery,“ říká starosta Pavel Štětina.


Vedení obce diskutovalo spolu s agenturou a dohodlo se na zřízení nového projektu „Bezpečná obec“. „Shodli jsme se na tom, že se stále rozšiřuje vandalismus a drobné krádeže. Nejhorší je to po víkendech, kdy probíhají různé zábavy. To byl prvotní impuls,“ vysvětluje starosta.


Na konci loňského roku agentura nainstalovala první stacionární kameru na obecní úřad. Ta se ještě přemístí někam jinam a na úřad se nainstaluje kamera pohyblivá. „Tam, kde kamera neviděla, nám ukradli železný rošt rohožky,“ povzdychl si starosta.


Ostraha zapojila kameru do pultu centralizované ochrany, který je v Klášterci nad Ohří. Má osm výstupů, a tak je do něj možné zapojit ještě dalších sedm kamer. „Kamerový systém je určen pro nás, není tam stálá služba, která by stále sledovala záznam. Funguje to spíše tak, že když se zjistí problém, zpětně se na to podíváme,“ vysvětluje starosta.


Velkou výhodou je celé financování systému. „Za instalaci kamer ani alarmů jsme nic neplatili. Peníze jsme vydali jen na nákup kamer, jejichž provoz je zdarma. Jediné, co platíme, je měsíční poplatek pět set korun za každý střežený objekt,“ dodává starosta. Agentura se bude moct za své služby prezentovat na oficiálních stránkách obce Perštejn.


Cílem je především chránit obecní majetek, což znamená školu, úřad a kostel. Další kamera bude nainstalována u budovy bývalého kina, kde také často dochází k různým konfliktům.