Tři miliony jsou určené pro jirkovský domov důchodců v Mládežnické ulici, konkrétně na rekonstrukci výtahů. „Máme tu dva výtahy, jeden osobní a jeden nákladní. Ani jeden už nesplňuje předpisy a normy Evropské unie,“ říká ředitelka Městského ústavu sociálních služeb v Jirkově Eva Šulcová. Přitom výtahy jsou pro domov důchodců důležité, řada seniorů má problémy s pohybem.


Do Klášterce nad Ohří míří také tři miliony korun. Radnici peníze pomohou vybudovat nové zázemí pro sociální odbor. „Chceme ho přestěhovat do Polní ulice, kde sídlí kabelová televize,“ vysvětluje místostarosta Klášterce Stanislav Stehlík. „Je to na sídlišti, takže blíž většině lidí. Ti už nebudou muset jezdit do starého města.“
Kadaň dostane stejnou částku, tři miliony, na vybudování plánované stezky pro inline bruslaře v místním parku.

Jeden milion přispěje stát vejprtské mateřské škole Pohádka na rekonstrukci jejich zahrady. Tu děti využívají jen částečně a ještě musí být hodně opatrné. „Kovové prolézačky a houpačky jsou 35 let staré, pískoviště poničené,“ popisuje stav zahrady ředitelka školky Lenka Šilhavá. Milion od státu by měl nastartovat projekt, na jehož konci bude nové moderní dětské hřiště pro vejprtské děti z mateřinky.


Peníze míří i do Chomutova, i když budou vidět spíš v Loučné pod Klínovcem. Tři miliony má totiž přislíbené Lyžařský klub Chomutov, který chce za jejich pomoci opravit poničenou budovu právě v Loučné. „Sloužila pro ubytování členů klubu nebo závodníků při závodech, než ji před dvěma lety poničila vichřice. Chceme ji dát zase do pořádku,“ uvedl k tomu předseda klubu Milan Steňko.


Všechny tyto návrhy doporučil rozpočtový výbor ke schválení a začlenil je do zákona o rozpočtu. Proto mají velkou šanci, že je poslanci schválí.
Poslanci z Chomutovska však tentokrát velkou roli v dotacích pro region nesehráli. Jediný, kdo podal nějaké návrhy, byl Zdeněk Maršíček (KSČM). Z jeho kanceláře vzešel právě návrh pro jirkovský domov důchodců. Další dva (na opravu silnic ve Výsluní a na novou střechu pro druhý jirkovský domov důchodců) mu rozpočtový návrh neschválil.


Jaroslav Krákora (ČSSD) žádný návrh nepodal, protože se stejně jako všichni opoziční poslanci tentokrát odmítl podílet na „porcování medvěda“, jak se rozdělování peněz z rozpočtu nazývá. „Chtěli jsme ty peníze dát na zvýšení platů pro učitele,“ uvedl Krákora. Stejně tak Přemysl Rabas (SZ), jehož Strana zelených „porcování“ kritizuje už od počátku.


Jiří Polanský (ODS) rovněž nepodal žádný návrh, ale všechny kromě jirkovského s ním prý zadavatelé konzultovali.
Definitivní podobu zákona budou poslanci schvalovat ve středu. Všichni poslanci ale přislíbili, že návrhy pro Chomutovsko podpoří.