Podle Ivy Josífkové z kanceláře primátorky úředníci měsíčně vyřídí na 900 žádostí o nové cestovní doklady. V zimních měsících je to jen 400.
„Vydáváme dva typy pasů. Zaprvé jsou to takzvané E – pasy se strojově čitelnými údaji a rychlopasy,“ uvedla Iva Josífková. Na první z nich žadatel čeká třicet dnů a dospělý za něj zaplatí šest set korun. Děti od pěti do patnácti let platí stovku.
 
Pro ty zapomnětlivější z nás jsou ideální rychlopasy. Ty má magistrát povinnost za zákona vydat do patnácti dnů. V Chomutově jej ale může žadatel získat bez problému do druhého dne. „Rychlopas jsem měl před několika lety a docela mi to pomohlo. Sehnali jsme last minute zájezd a já samozřejmě měl propadlý pas. Vzpomínám si, že jsem musel něco připlatit, aby mi ho ale vyřídili,“ hovoří ze své zkušenosti Lukáš Merenda z Chomutova.
 
Nevýhodou rychlopasů oproti těm klasickým je totiž vyšší cena. Dospělý za něj zaplatí tisíc pět set korun, děti od pěti do patnácti let tisíc korun a mrňata do pěti let padesát korun. Bohužel je v tom ještě jeden háček. Některé země rychlopasy neuznávají a vyžadují pouze E – pasy.
Výhodou pro cesty po Evropě je členství České republiky v unii. Do členských zemí se dá cestovat na občanský průkaz.