Většina automobilů, které včera stály vnově zpoplatněných ulicích, neměla za oknem ani parkovací lístek ani kartu. Deník se otom přesvědčil na vlastní oči. Dva redaktoři včera mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne vyrazili na kontrolu doulic.

Zaplatila jen čtvrtina

Nejvíc hříšníků jsme napočítali vnavazujících ulicích Vršovců, Meisnerova a mjr. Šulce. Dohromady stálo vtěchto ulicích 63aut a pouze patnáct znich mělo za parkování zaplaceno.

Voblasti okolo ulice Karla Buriana, kde jsou vymezená místa pouze pro držitele karet, byla situace oněco lepší. Zpadesátky automobilů, které tu stály, jich mělo parkovací karty za oknem devatenáct.

Někteří vykukové vkontrolovaných ulicích navíc měli parkovací lístky propadlé, jeden řidič parkoval včervené zóně, přestože kartu měl vystavenou pro zónu modrou.

Už se ozývají také první nespokojené hlasy. „Náměstí Dr. Beneše zeje prázdnotou, zatímco Čechova, ve které bydlím, je narvaná, stěžuje si Rudolf Švarc. Vjeho ulici je totiž parkování zadarmo, ale zároveň sousedí se zpoplatněnou zónou. Lidé ze zpoplatněných ulic tak často parkují právě vČechově ulici. „Vneděli jsem odjel nakoupit a když jsem se vrátil, neměl jsem kde zaparkovat,“ povzdychl siŠvarc.

Parkoviště příliš nelákají

Parkoviště, kde se platí jen 30korun za půl dne, byla překvapivě poloprázdná. Ato jak vulici Tyršova za sportovní halou, tak vHálkově za kasínem.

Jeden důvod se dá odhadnout– řidiče žádná značka neupozorňuje na to, že je tu dlouhodobé stání výhodnější. Dozvědí se to až uparkovacího automatu a to ještě musejí dočíst ceník parkovného až dokonce.

Stejně tak je ale možné, že řidiči nevědí, že tu mohou stejně jako vjiných ulicích zaplatit třeba jen za hodinu, tedy deset korun. Zaplatit třicet korun za 12hodin je možnost, nikoli nutnost.

Naopak beznadějně plné bylo parkoviště uDelvity, kde je parkování bezplatné.

Jak Chomutováci (ne)platí…

Vršovců- 18 aut; parkovací karty: 2, parkovací lístky: 2 , bez zaplacení: 14
Mjr. Šulce-20 aut; parkovací karty: 4, bez zaplacení: 16
28.října- 29 aut; parkovací karty:10, parkovací lístky: 8, bez zaplacení: 11

Průzkum ze včerejška, mezi desátou a jedenáctou hodinouStrážníci zatím upozorňují

Strážníci vrámci běžných pochůzek kontrolují iparkovací lístky a karty. „Dáváme za okna lístečky na kterých upozorňujeme, že majitel stojí na zpoplatněném parkovacím místě. Denně jich rozdáme tak kolem padesáti. Lidi jsou slušní, chodí se ptát, jestli to není pokuta a co mají dělat,“ říká tiskový mluvčí městské policie Vladimír Valenta.

Co se týče parkovacích lístků, upozorňuje na nepozornost, kvůli které najdou majitelé na svých autech botičky. „Momentálně nepokutujeme ani za parkovací lístky, ale často se stává, že si někdo lístek koupí a špatně jej umístí na palubní desku. Po té co zabouchne dveře lístek spadne a policisté ho nevidí. Pak dochází kzbytečným problémům,“ dodává Vladimír Valenta.

Benevolence strážníků ale brzy skončí, upozornění budou rozdávat pouze vúnoru. Pak už pojede parkovací systém naostro ispokutami.