Někomu se výrazné barevné řešení fasád líbí, jiní to kritizují. Každopádně je to trend, který se nedá přehlédnout. Stačí pohled na sídliště od nádrže Banda…


Chomutovský deník pro zajímavost vybral tři paneláky v Chomutově, vyfotil je a dal k posouzení městskému architektovi Jaroslavu Pachnerovi. Hodnotil panelák v ulici Březenecká 4461-64, Stavbařská 4527-30 a Výletní 5256-57. Ptali jsme se i přímo lidí z paneláků.


Nejvíce připomínek měl Pachner k paneláku v ulici Výletní (hlavní snímek nahoře). „ To je neklidná fasáda ještě zdůrazněná výraznými barvami.“ Podle něho se barevnost tohoto paneláku blíží grafiti. „Nájemníkům se ale možná líbila, jestli si jí opravdu vybrali. Třeba se chtěli odlišit od jiných poklidných průčelí,“ říká svůj názor na čtyřbarevnou fasádu Jaroslav Pachner.


Podle něho respekt k fasádě ale zachovávají barevná vodorovná pole a šikmé pruhy, které protínají úhly v oknech. Také se v dálkovém pohledu fasáda ztratí a místo šedého pásu sídliště pod horami se dnes objevuje veselejší duhový pruh.


A jak vybírali barvu přímo nájemníci ve Výletní? „My jsme si ten návrh i barvy vymysleli sami,“ říká stručně předseda SVJ Výletní Miroslav Ptáček. „Pak jsme sehnali firmu z Litvínova, která odvedla práci.“


S barevným řešením fasád v ulicích Stavbařská a Březenecká (vpravo) byl architekt spokojený. „Oba uvedené příklady mají celkem decentní barvy a to hodnotím příznivě.“ Dále dodává, že barevné řešení se hodí ke konstrukci paneláků a pohled na ně nepůsobí chaos a je příjemný.


V Březenecké si barvu odsouhlasili při schůzi vlastníků. „Nemohli jsme se dlouho dohodnout. Dostali jsme vzorník od firmy, která nám fasádu dělala a podle toho jsme se nakonec rozhodli,“ uvádí předsedkyně SVJ Hana Koudelková.


Ve Stavbařské barevný odstín zvolili hlasováním (snímek vlevo). „Poradil nám architekt. Také jsme měli nějaké návrhy stažené z internetu. Nakonec jsme, myslím, vybrali dobře,“ popisuje předseda Daniel Hurník.


Obecně je podle architekta lepší, když se barvy na paneláku mění vodorovně nebo svisle. Dále je třeba dobré odlišit barvu balkónů nebo podstavce paneláku. Úplně volné prvky jako jsou vlnovka a šikminy je podle něj možné uplatnit na štítové stěny bez oken, ty může oživit i vhodná reklamní plocha.


Města na Chomutovsku barevnost paneláků neřeší. Žlutá, tmavě zelená, fialová - důležité pro ně je, že mizí šeď. Jediná Kadaň barevnou bouři omezuje, tam má plnou moc městský architekt. Ten se domluví s investorem a společně tak vyberou vhodný barevný odstín, který se navíc nebude tlouci s okolními domy.