Jako prvního jsme oslovili poslance za ODS Jiřího Polanského. Ten samozřejmě jako člen vládní strany nadšený nebyl.

„Je to škoda. A nezodpovědný útok levice, která poté, co byla vyslovena nedůvěra vládě, sama neví, co dál,“ nechal se slyšet. „Také to velice ublížilo naší republice v zahraničí,“ dodává, „a hlavně je to v době, kdy je krize a je potřeba, aby vláda pracovala.“ Podle Polanského je teď situace v takové rovině, že se předpokládá nové sestavení vlády.


Opoziční poslanec Jaroslav Krákora za ČSSD si naopak myslí, že si vláda pád zasloužila. I když zároveň uznal, že to přichází ve velice složitém období. Jako řešení současného „bezvládí“ vidí předčasné volby a to „někdy na podzim.“

Co si o pádu vlády myslíte vy? Diskutujte


Další poslanec z opozice, Zdeněk Maršíček z KSČM, odpověděl podobně jako Krákora: “Samozřejmě my jsme pro nedůvěru vládě hlasovali, takže s výsledkem jsem spokojen. Zatím probíhá vyjednávání a snad v říjnu by se mohly konat předčasné volby.“


Poslední oslovený – Přemysl Rabas ze Strany zelených – přehrává míč odpovědnosti na stranu opozice, která vládu sesedila.

„Představu o tom, co bude dál, by měli mít hlavně ti, co vládu svrhli,“ prohlásil. Ke svržení vlády se podle něj spojili lidé, co mají odlišné názory. „Jediným důvodem bylo to, že jedné straně vadí Bursík a druhé Topolánek. Do politiky by se neměly promítat osobní roviny.“
Jak Rabas dále uvedl, je naprosto skandální, aby byla Česká republika v takové situaci v době předsednictví Evropské unie.

Autorka: Pavlína Gavdunová

Plzeň, Slavie, pivo, vláda… - glosa Josefa Duška

O pádu vlády jsem se dozvěděl z autorádia cestou do hospody na tradiční karetní dýchánek. Tipoval jsem, že po mém příchodu bude v hospodě jediné téma – politika. Nemohl jsem se mýlit víc.

Moji karetní parťáci zprávu přijali asi se stejným zájmem, jako kdybych jim oznámil, že příště přijdu včas. A dál už jsme řešili jen červená esa a zelené filky a proč s náma sporťák pořád chodí na karty, když to neumí.

Dva vedlejší stoly koukaly na televizi. Aktuální zprávy ze sněmovny? Ale kdeže, hokej Plzeň – Slavie! Teprve asi deset minut po poslední třetině (když už se probralo, proč Plzeň dokázala dát gól až v poslední mintě a kdo všechno nemá rád Bednáře) se kdosi optal: „a copak asi ta naše vláda?“ Zprávu o tom, že nepřežila, přijali jen s úsměvem. Asi jako další pivo. A stejně tak dlouho jim téma vydrželo. Asi deset minut.

Další stůl řešil jiné celonárodní dilema – jsou lepší „vékávéčka“ nebo „Růžovka“?

I takhle „prožívali“ lidé z Chomutova pád vlády. Republika se otřásla. V hospodě Podkova se v klidu řešil Bednář a seriály.