„Když jsem to slyšel, tak jsem dostal vztek. Nevím, jak by to chtěli potom dělat. Vždyť další podobné centrum je jen v Ústí nad Labem,“ říká jedenašedesátiletý muž.


Vůbec si nedovede představit, že by pacienti ze severních Čech museli až do krajského města. Navíc prostředí tamní nemocnice považuje za katastrofu.
„Byl jsem tam týden a bylo to hrozné. Vybavení je zastaralé, pokoje jsou malé, záchody byly pouze na chodbě a společné pro mnoho nemocných. Rozhodl jsem se, že tam zpátky nepůjdu,“ popisuje svůj pobyt v ústecké nemocnici.


Pan Bezchleba, který je z obce Novosedlice na Teplicku, tak raději zamířil do Chomutova. „Tady je to mnohem lepší, jsem tu strašně spokojený. V Ústí jsem byl z toho psychicky na dně, tady se to zlepšilo. Každý vám řekne, že psychika dělá pro uzdravení strašně moc,“ líčí své zkušenosti.


Na zdejší oddělení nedá dopustit, chválí si lepší vybavení včetně modernějších kapaček. „V Ústí to pořád pípalo, chudáci sestry létaly po pokojích, my jsme se v noci nevyspali,“ přibližuje rozdíly Bezchleba. Pochvaluje si i místní personál. „Proti lidem v Ústí nemůžu říct nic špatného, ale tady je to takové domáčtější. Neberou to tu jako na běžícím páse, třeba lékař mi všechno vysvětlil,“ dodává.


Plánované změny považuje za nešťastné a nerozumné. S tím souhlasí i další pacient Jaroslav Novák z Klášterce nad Ohří.

„Kdyby to bylo v Ústí, tak bych tam ani nešel,“ popisuje.


Onkologie v chomutovské nemocnici má před sebou nejistou budoucnost. Do médií prosákla informace, že ministerstvo zdravotnictví plánuje nemocnici odebrat statut komplexního onkologického centra. To by znamenalo snížení úrovně specializované péče o pacienty.