„Dále máme zodpovědnost za úklid v této oblasti a správu veřejného osvětlení. Do budoucna může představovat problém také obecní komunikace, která do obchodní zóny vede. Při takto náročném provozu může brzy vyžadovat rekonstrukci. Přitom my ji nemůžeme opravovat na úkor ulic v obci,“ dokresluje starosta. „Jít do úvěru by pro nás znamenalo finanční sebevraždu.“


Jak dále uvedl, o část nákladů a povinností se s obcí dělí i společnost Sallerova výstavba, která také vlastní některé zdejší pozemky. Zásadní „díru“ v obecním rozpočtu to ale stále neřeší.


Východiskem je pro Otvické novela Zákona o dani z nemovitosti, která umožňuje navýšení poplatků zdejším společnostem.


Vedení obce se chystá vypracovat vyhlášku, která nově stanoví sazby pro společnosti, které podnikají v zóně. Ty mohou být až několikanásobně vyšší než dosud. „Nechceme na nich vydělávat, ale měly by být alespoň pokryty náklady na zátěžové prostředí podnikatelů tak, aby na to nedopláceli obyvatelé,“ vysvětluje starosta.


Zastupitelé si nejdříve chtějí upřesnit výdaje, které ročně putují do zóny a z nichž místní nemají prakticky žádný prospěch. Podle předběžných odhadů se jedná až o osm set tisíc korun.


Nová vyhláška by měla vejít v platnost od srpna tohoto roku.