Jisté je to, že proběhly minimálně dvě schůzky, na kterých opozice plánovala, jak uspořádat nové vedení města. Ovšem bez výsledku.

Šroubkovy hlasy

Na počátku všeho stojí spor současného místostarosty Tomáše Šroubka se zbytkem vedení. Netají se svým úmyslem odejít z funkce, pokud nedojde ke změnám v radě města. A k těm dojít může, protože koalice se Šroubkem ztrácí také potřebnou většinu hlasů.

Strany, které se podílejí na vedení města, mají nyní v zastupitelstvu dvanáct hlasů z jednadvaceti. Pokud se odtrhne Tomáš Šroubek a Jiří Ouda, kteří kandidovali za stejné sdružení, hlasů bude jen deset. A to je málo.

To může nahrávat opozici. Ta by „Šroubkovy hlasy“ mohla naopak použít proti současné koalici a obsadit městskou radu včetně křesel starosty a místostarostů.

KSČM ve hře

Nejsilnější opoziční stranou je ČSSD, která má pět mandátů. Sociální demokraté by změnu brali, ale mají své představy – třeba místo starosty a jednoho radního. „Také si ale představujeme širší koalici, která by měla alespoň 14 nebo 16 mandátů,“ prozradil Miroslav Řebíček z ČSSD.

Proto byly ke schůzkám s tématem „nové vedení města“ přizváni i komunisté, kteří dnes vládnou společně s ODS a dalšími stranami. Jenže KSČM je zdrženlivá.

„Nejde o to, že bychom nechtěli vládnout s ČSSD. Ale to nové, co nabízí, se nám prostě nezdá lepší,“ říká radní a senátor Václav Homolka. „Nebudeme proto bourat to současné. Koalici neopouštíme.“

Požadovaných 14 až 16 hlasů tedy opozice nesežene. Mohla by si s pomocí „Šroubkových hlasů“ vystačit sama alespoň k těsné většině. Jenže ani ta není jistá – nejasné je totiž postavení dvou opozičních zastupitelů za Pravý Blok.

„Já chci změnu, ale je to pro mě jen volba menšího zla,“ říká zastupitel Pravého Bloku Jaroslav Krejsa. Pokud se bude hlasovat o odvolání vedení města, zřejmě zvedne ruku. Jenže na druhou stranu nechce ve vedení města ani Tomáše Šroubka. „Jsem pro to, aby v radě měly zastoupení všechny strany. Ale s konkrétními lidmi ve vedoucích pozicích mám prostě problém,“ dodal.

Padne vedení?

Otázka je, jestli vůbec návrh na odvolání vedení města padne. Na to by opozice dostatek hlasů sehnala. Jenže není jisté, jestli by dokázala sama postavit novou stabilní radu. A jak prohlásil Řebíček, do pouhého převratu a nejisté koalice se pouštět nechce.

Skeptičtí jsou i někteří opoziční zastupitelé. „Mám obavu, že nic neproběhne. Stejně jako v roce 2003, kdy si tehdy Zdeněk Šroubek (otec místostarosty – pozn.red) a Jan Houška vyhrožovali odovoláním a za tři měsíce se spojili,“ říká Krejsa.

A co na to starosta Jan Houška? Situace si je vědom. „Ne že bych to nijak neřešil, matematicky je to jasně o jedenácti hlasech. Ale nechci spekulovat a počkám si na zasedání zastupitelstva,“ odpověděl včera stručně. Jak ještě podotkl, se Šroubkem žádný spor nevede. „Jestli on to tak cítí, je to jeho názor.“

Situace v Klášterci nad Ohří je specifická v tom, že v zastupitelstvu je celkem osm stran s různě malým počtem hlasů (od jednoho do pěti). Početní varianty koalic ještě narážejí na osobní vztahy a spory, často z minulých volebních období.

Ze zasedání zastupitelstva chystáme dnes (ve čtvrtek) textový online přenos, který můžete sledovat od devíti hodin.