CELÝ ONLINE ROZHOVOR ZDE

Někteří zloději už před policií ani neutíkají. Zvykli si, že stráví noc v cele a druhý den jsou venku. To musíme změnit. To jsou slova nového ředitele Policie ČR v Chomutově Jiřího Volprechta, který byl včera hostem chomutovského deníku a odpovídal v online rozhovoru.
Podle něj místní policisté příliš rezignovali na to, aby stále podávali návrhy na vzetí do vazby, když je pak státní zástupce nebo soud smete ze stolu. „Když nějakého pachatele chytí pětkrát v týdnu a vědí, že ho stejně budou muset druhý den pustit, ztrácejí motivaci,“ chápe své podřízené Volprecht. Přesto po nich chce, aby nepolevili a také jim radí, jak být úspěšnější.


Návrh na vzetí do vazby, který v jednom odstavci suše konstatuje, že byl pachatel zatčen už osmkrát, prý velkou odezvu nevyvolá. „Návrh je dobré trochu rozepsat. Popsat všechny trestné činy pachatele, nakopírovat do něj i staré spisy. Státní zástupce pak vidí konkrétní skutky, umí si lépe představit poškozené, kteří taky chtějí, aby byl pachatel potrestán,“ naznačuje svůj recept Volprecht. Pro policisty to znamená víc práce, ale ta je za to úspěšnější.
A přináší to i první výsledky. Za posledních čtrnáct dní soud vzal do vazby čtyři známé zlodějíčky, kteří po sídlištích v Chomutově vykrádali auta. „A v minulém týdnu klesl tento druh kriminality o čtyřicet procent,“ pochlubil se v online rozhovoru ředitel. Jak poté dodal pro Deník, týdenní statistika sice není rozhodující, ale rozhodně je to číslo, které se vymyká z průměru.
Přitom šlo o zloděje, o kterých policisté z minulosti dobře věděli a zatkli je už několikrát. „I já jsem jejich jména znal hned svůj čtvrtý den ve funkci,“ pousmál se ředitel.


Proč je pro policisty tak důležité, aby pachatel skončil ve vazbě? „Zmizí nám z ulice,“ vysvětluje jednoduše Jiří Volprecht. Zatímco v policejní cele stráví zloději většinou jednu noc, do vazby mohou jít na týdny až měsíce. „Mezitím je může soud odsoudit třeba za nějaký starší skutek a i když se dostanou ven, už si pořádně rozmyslí zase krást,“ dodává policejní ředitel.