“Pravidla používání telefonů máme nastavená ve školním řádě. Žáci je u sebe mohou při hodinách mít, ale nesmí je používat. V případě, že čekají důležitý hovor například od rodičů, se domluví s vyučujícím a ten jim to většinou povolí,“ sdělil Deníku ředitel chomutovské základní školy Na Příkopech Miroslav Hons. A jeho žáci to buď dodržují, nebo nechtějí mobil přiznat. “Mobilní telefon ve škole nepoužívám, většinou ho nechávám doma,“ řekl Deníku jeden ze školáků, Robert David. Jeho spolužáci a spolužačky, které jsme oslovili, reagovali stejně – „mobil v hodině nepoužívám“.


Také na ZŠ Březenecká mají používání mobilů školáci zakázané už dlouho. “Když si žák během vyučování s mobilem hraje, pak mu mobil zabavím a sdělím to jeho rodičům, kteří si pro telefon přijdou sami,“ dodává ředitelka školy Jitka Černá. Trochu jiným způsobem to řeší ředitel ZŠ Akademika Heyrovského Miloš Zelenka. “Nezbedníka potrestám tak, že mu zabavím telefon a nechám ho přečíst školní řád. Po škole si pro mobil může přijít,“ prozradil.


Nový pokyn ministerstva školství má zabránit tzv. kyberšikaně, kdy si žáci nahrávají své pedagogy a jejich videa například zveřejňují na internetu nebo šikanují svého spolužáka a nahrávají si to. Na Chomutovsku se však takový případ zatím nevyskytl, nebo se aspoň nedostal na veřejnost.


Miloš Zelenka si ale myslí, že chování žáků mají v rukách hlavně učitelé, nikoli zákazy. “Co se týče kyberšikany, tak si myslím, že pokud má kantor autoritu, nemůže se stát, že by si ho žáci nahrávali a pak zesměšňovali. Jestli se něco takového stalo, pak je to problém toho učitele, který nemá dostatečný respekt. Spíš by měl hledat jiné povolání,“ nechal se slyšet.

Autoři: P. Gavdunová, J. Dušek