Prvně se o úmyslu vystavět dům pro movitější zmínilo vedení města Chomutova. Realizace výstavby se na základě vzájemné dohody chopilo Konsorcium nezávislých finančních konzultantů, které pro tyto účely založilo společnost Paltamo. Bylo to na žádost bankovního domu, u kterého si společnost chce vzít úvěr ve výši sta miliónu korun. Zájemci o bydlení totiž mají skládat svůj finanční podíl teprve v průběhu stavby.


Původně měla být stavba zahájena už v září minulého roku. Na zpoždění se ale podepsaly administrativní zádrhele. Ruku v ruce s tím investor už v této chvíli ví, že se zpoždění, ale i vyšší DPH a vícepráce následným majitelům bytů prodraží (jen vícenáklady za dešťovou kanalizaci například vyšly na dalších sedm miliónů korun). Původně měl stát metr čtvereční od 23 do 25 tisíc korun. Manažeři společnosti Paltamo odhadují, že je to příliš málo.
„Pokud máme zaplatit veškeré náklady a dosáhnout mírného zisku, je to nesmyslná cena. Za to už ty byty nelze postavit. Metr čtvereční by měl vyjít na 27 tisíc korun,“ uvedl výkonný ředitel Zdeněk Hruška. „Přesto věříme, že nás vážní zájemci neopustí. Cena je v rámci Ústeckého kraje na nejnižší úrovni. Například v Mostě stojí metr čtvereční za podobné bydlení přibližně 31 tisíc korun,“ obhajuje.


Právě dostatek zájemců je pro úspěch projektu klíčový. Banka smluvně požaduje, aby před začátkem prvních stavebních prací, které mají začít už v dubnu, měla společnost podepsanou polovinu rezervačních smluv. Zatím jich je přibližně 40 procent. Při jejich uzavření klienti skládají deset procent částky a před kolaudací by měl každý z nich složit do devadesáti procent. Doplatek bude následovat po kolaudaci.
Původně mělo být v domě 40 bytových jednotek o výměře od 75 po 150 metrů čtverečních. To se ale po dalších úpravách v projektu změnilo na 55 bytů, přičemž se ty největší vejdou do 120 metrů čtverečních. Jsou moderně pojaté s kuchyňským koutem spojeným s obývací místností v členění od 2+KK po 4+KK. V přízemí mají být navíc umístěny dva bezbariérové byty pro zdravotně postižené.


Na výběru jednotlivých zákazníků je potom například typ plovoucích podlah a barevnost keramického obložení. „Umožňujeme za příplatek i další vylepšení, jako například podlahové topení nebo vlastní ventilaci a další,“ doplnil Hruška.
Objekt bude uzavřen a rámován parkovištěm s parkovou úpravou a vlastním vjezdem. Součástí bude veřejné osvětlení.
Dům má stát na pozemku, který je zatím ve vlastnictví města. Podle slov výkonného ředitele má příští týden dojít na podpis smlouvy o smlouvě budoucí kupní mezi městem a společností Paltamo. V současné době se zpracováná prováděcí projekt k projektové dokumentaci a poté, co společnost splní veškeré podmínky dané bankou, může v dubnu zahájit stavbu.