Velké ohňostroje jsou nákladné

V Chomutově poslední den v letošním roce zůstane bez barevných ohňů, ačkoliv loni menší ohňostroj před divadlem byl. Důvod je jasný, nejsou peníze. „Letos jsme od toho ustoupili, peníze jsme daly do silvestrovského programu,“ vysvětluje ředitelka Správy kulturních zařízení (SKZ) v Chomutově Věra Flašková.

Podle ní je pořádání ohňostrojů nákladné. „Náklady jdou do desítek tisíc korun a to není žádný velký ohňostroj, během dvou minut je vystříleno,“ uvádí důvody, kvůli kterým letos ohňová šou nebude.

Chomutováci se tak mohou těšit na „ohňostroj dárků“, který SKZ připravila na silvestrovskou akci v městském divadle. Každý, kdo na party uváděnou Petrem Stolařem přijde, dostane dárek. Kdo bude mít štěstí, získá nejcennější dárek, koloucha.

Ani další města velké venkovní oslavy Silvestra neplánují. „Lidé toho vystřílí sami dost, nedávno byl i na zámku. Myslím, že ohńostrojů bylo dostatek,“ říká starosta Jirkova Radek Štejnar.

V Klášterci oficiálně nestříleli rakety ani minulý rok, tradici neporuší ani letos. „Samostatná akce ze strany města nebude,“ potvrdil vedoucí odboru kultury Miroslav Foltýn. Rovněž v Kadani se žádný městský ohńostroj nechystá.

Nejvíce se prodávají rakety a pumy

Příznivci římského ohně, dělobuchů a nejrůznějších světlic si tak musí arzenál nakoupit ze svého. Pyrotechnika se prodává už nyní, někteří už venku zkoušejí první vzorky dělbuchů. Podle jirkovského prodejce jdou nejvíce na odbyt kulové pumy a kompakty, zájem je i o rakety.

Silvestra si bez ohňových efektů neumí představit ani Martin Pavelka z Chomutova. „Kupuju každý rok, vždycky po půlnoci vyjdeme s kamarádama ven a všechno vystřílíme. Letos do toho dám tak pětistovku, ostatní taky něco donesou. Nesmíme se venku zase moc zdržovat, protože o Silvestra má člověk i jiné starosti,“ vysvětluje s úsměvem mladík.