Lidovci protestují

KDU – ČSL v Jirkově, Chomutově a Mostě spolu s celou KDU - ČSL zásadně nesouhlasí s výroky jirkovského starosty pana Štejnara /ČSSD/ ohledně potřeby prolomení limitů těžby.
Ačkoli pan starosta Štejnar vystupuje ve svých prohlášeních jako soukromá osoba, nelze odhlédnout od váhy jeho postu starosty. Díky tomu, jak ochotně tyto své názory prezentuje v médiích, chápeme tyto jeho kroky jako jeho politickou podporu těžařům z Mostecké uhelné společnosti.
Za nejzávažnější však považujeme, že pan Štejnar uvádí ve svých argumentech pro prolomení zkreslené a zavádějící údaje o počtu ztráty pracovních míst a důsledcích plánovaného! útlumu těžby na dole ČS. armády.
Velmi negativně se nás dotýkají jeho výroky o průběhu stanovování územních limitů těžby vládou v r. 1991. Toto ustanovení starosta Jirkova označuje jako nekompetentní a nereflektující do budoucna potřeby ČR. Naopak i po 16 letech lze konstatovat, že právě limity chrání občany našeho kraje před bezohledným drancováním soukromých těžebních společností, které hodlají co nejrychleji vytěžit uhlí a vyvézt elektřinu na úkor domovů ostatních obyvatelů, jejich zdraví a posledních zbytků nepoškozené krajiny v Podkrušnohoří.
Ing. Hana Nováková, místopředsedkyně krajského výboru KDU – ČSL
Mgr. Jindřich Černý, předseda chomutovského okresního výboru KDU - ČSL

Duha: Není to názor města, jen starosty

Hnutí DUHA přivítalo, že město Jirkov na Chomutovsku neprosazuje bourání nedalekého Horního Jiřetína a Černic kvůli rozšiřování uhelných dolů.
Starosta Jirkova v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že podpora těžbě za takzvanými územními ekologickými limity – které před doly chrání zbývající severočeské obce – je pouze jeho „soukromý názor“. Není tedy stanoviskem města, jak se nedávno objevilo v médiích. „Toto prohlášení jsem víceméně řekl já, je to můj soukromý názor…Zatím říkám, že to byl můj osobní názor a ve vedení města jsme tuto problematiku zase tak podrobně neprobírali”, řekl.
Proti rozšiřování dolů se ve společném stanovisku postavilo přes 110 obcí a měst v Ústeckém kraji. Referendum v Horním Jiřetíně a Černicích 96 % hlasů odmítlo jejich vystěhování. V loňském hlasování se pro zachování limitů těžby vyslovilo také 95 % hlasujících v Litvínově – k plebiscitu přišlo 38 % občanů, více než ke komunálním volbám .
Bourání dalších obcí je v kraji neskutečně nepopulární plán. Nejde totiž jenom o Horní Jiřetín a Černice, nýbrž o budoucnost celého Podkrušnohoří. Rozhoduje se, zda v dalším rozvoji kraje dostanou přednost lidé, nebo ekonomické zájmy důlních a elektrárenských společností.
Petr Holub, hnutí Duha