Oblastní rada ODS v Chomutově rozhodla naposledy tento týden. „Složení rady města nepovažujeme za koaliční spolupráci ODS s KSČM,“ uvedl předseda místní ODS Jan Řehák. Pokud by se podle rady o spolupráci jednalo, musela by navrhnout odebrání licence klášterecké ODS.
Občanští demokraté z okresu mají několik argumentů – jednak nebyla podepsána žádná koaliční dohoda a druhak by ODS v případě tvrdého řešení ztratila v Klášterci vliv.
Na druhou stranu – o spolupráci zjevně jde . Jan Houška (ODS) potřeboval ke zvolení do křesla starosty hlasy komunistů, zástupci obou stran spolu zasedají v radě. Navíc radní za KSČM Václav Homolka měl až donedávna od úřadu propůjčené služební auto.
A jak se k tomu staví vedení ODS? Odpověď, kterou zaslala chomutovskému deníku Marta Šorfová ze sekretariátu centrály ODS, je celkem mírná. „Každý případ je jiný a řešením není jen odebrání licence,“ uvedla a poukázala na to, že ODS v Klášterci nevyhrála volby a nevedla povolební jednání o složení rady.
Uvedla také, že výkonná rada se bude dalšími podobnými případy zabývat na svém dalším zasedání v srpnu. S největší pravděpodobností přijde na řadu i ten klášterecký.
Řehák se výroku výkonné rady nebojí. „Jsem přesvědčen, že diskuze na místní úrovni byla dost obsáhlá a zahrnovala všechna možná řešení. Naše argumenty jsou vážné,“ uvedl.
Uvnitř ODS se názory na řešení podobných situací různí. Někteří místní politici své kolegy sedící v radě s komunisty chápou, ale řada vlivných občanských demokratů se vyjádřila přesně naopak.
Na klášterecký případ sedí například prohlášení místopředsedy ODS Pavla Béma, že i setrvání v radě s komunisty je „naprosto zjevné porušení zakázané spolupráce“. Hlavní manažer ODS Jaroslav Jurečka deníku v květnu řekl, že vedení občanských demokratů chce přitvrdit a že bude chtít konkrétní informace o tom, kdo za ODS v radě s komunisty zůstává a proč.