Na nelegální odpad si chtějí posvítit chomutovští strážníci. Za odložení nepotřebné pohovky u popelnic budou od nynějška následovat tvrdé sankce. Včera o tom Deník informovala náměstkyně primátora města Chomutova Jana Vaňhová.


Hrozbě až padesátitisícové pokuty se vystavují obyvatelé Chomutova, kteří si zvykli odkládat objemnější odpad vedle kontejnerů a popelnic. Svým počínám se podle vedení města Chomutova dopouštějí hrubého přestupku, jehož likvidace stojí radnici miliony.
„Lidé se odvolávají na to, že platí za svoz odpadu. To se ale na odvoz starých pohovek, nábytku a dalších věcí nevztahuje. Od toho jsou sběrové kontejnery a sběrná místa,“ říká náměstkyně Jana Vaňhová.


Podle ní radnice zaplatila za likvidaci nepořádku vedle popelnic letos o dva miliony navíc. Je nasnadě, že tyto peníze by se daly spotřebovat daleko účelněji.
Městští strážníci právě proto dostali za úkol více si nelegálního odpadu všímat. Pokud někoho přistihnou, že například u kontejneru nechá starou skříň, mohou dotyčnému udělit blokovou pokutu ve výši jednoho tisíce korun. Pokud se nešťastník dostane do správního řízení, může si odnést pokutu až ve výši padesát tisíc korun.
Podle našeho průzkumu ale příliš obyvatel města neví, že by se odkládáním odpadu u popelnic něčeho dopustili. Většina byla z možného tisícového postihu vyloženě překvapená.


„Tak to je pro mne novinka. O tom, že bych nemohl k popelnici vyhodit starou skříň, jsem ještě neslyšel,“ uvedl například František Vít. „Padesát tisíc? To je dost. Myslím, že je to ale dobře. Alespoň bude pořádek,“ odpověděla na dotaz Deníku Renata Šťastná.
Jak už bylo řečeno. Lidé mohou předejít pokutě pokud využijí buďto sběrových kontejnerů, které se po městě rozmisťují sezónně, nebo sběrných míst. Ta jsou po celý rok zdarma k dispozici v ulicích U Větrného mlýna, Pražská, Jiráskova a Kamenná.