Kadaň a Vejprty motivují své občany


V Kadani a ve Vejprtech se město snaží motivovat své občany, aby nebyli slepí k tomu co se děje s jejich městem.
Od roku 2005 je v Kadani stále vypsaný finanční dar, ve výši třicet tisíc korun, pro toho kdo poskytne informace, které povedou k usvědčení a odsouzení sprejera, který ničí městský majetek.


Ve Vejprtech bojují stejným způsobem proti černým skládkám, zde je ale odměna nižší. Za informace, které povedou k prokazatelnému zjištění zakladatele a tvůrce černé skládky na katastru města, vydá město pět tisíc.


Přestože v Kadani funguje systém odměn již čtvrtým rokem, ještě nikomu nebyla odměna vyplacena. „Jeden případ je momentálně u státního zástupce. Máme svědky, maminku s dcerou, které poskytly informace městské policii o sprejerech, co malovali na panelák, který je v majetku města,“ informuje tajemník města Zdeněk Vaško.


Ženy sice předaly informace už loni v listopadu, přesto ještě odměnu nemají. „Teprve poté, co rozhodne státní zástupce, se uvidí, zda svědkyně odměnu dostanou či ne,“ vysvětluje tajemník.


Ve Vejprtech systém funguje už tři čtvrtě roku a ani zde nebyla odměna vyplacena. „Nikdo zatím nereagoval a ani se nepřihlásil,“ tvrdí tajemnice Jaroslava Kadlecová. „Opakovaně jsme skládky nacházely na „Kaštance“. Teď se také skládky objevují. Za letošní rok byly tři“ dodává.


Systém přesto funguje


Systém odměn má však i bez jejich vyplácení svůj smysl. I když se problém zcela nevymýtí, částečně se vyřeší. Ve Vejprtech na to poukazují například částky, které město vynaloží na likvidaci skládek. „Za letošní rok zatím muselo město vydat ze svého rozpočtu tři tisíce korun. Šlo totiž jen o tři menší skládky,“ říká tajemnice vejprtského úřadu. „Loni to ale bylo dvacet osm tisíc a předloni dokonce devadesát dva tisíc,“ informuje. I v Kadani došlo k útlumu sprejerství. „Můj názor je, že vypsání odměny pomohlo. Sprejeři si totiž dávají větší pozor a problémy s nimi se zmenšily,“ vyjádřil se Zdeněk Vaško.


Další města odměny nemají


Ostatní města na Chomutovsku žádné podobné odměny nemají a v Chomutově ani Klášterci o nich neuvažují. „Tento přístup v minulosti naše město také zvažovalo, nicméně od realizace ustoupilo z důvodu, že by se mohla ve městě zvednout určitá vlna „bonzáctví“ a vyřizování si vzájemných „účtů“ mezi občany,“ řekl tiskový mluvčí magistrátu Pavel Novák. Podle jeho slov město počítá, s tím, že když občan něco uvidí, tak to nahlásí.
V Jirkově je situace trochu jiná. Zatím zde žádný podobný systém odměn nefunguje.


Starosta však o jednom netradičním řešení jak zapojit občany do řešení bezpečnosti Jirkova uvažuje. „Přemýšlím o tom, že bychom lidi zapojili do bezpečnostní komise,“ informoval. Byli by vybráni lidé, kteří by nahlásili, když uvidí, že se někde ve městě něco špatného děje. Podle starosty by se pravděpodobně jednalo o důchodce.