Město má zvláštní vysvětlení – radní prý dotaci nepřiznali kvůli probíhající kontrole hospodaření


Kvůli kontrole?


„V klubu v současné době probíhá kontrola hospodaření, proto nebyla dotace přidělena,“ řekl Deníku mluvčí magistrátu Pavel Novák. Jak dodal, prostředky na dotace jsou pro tento rok již rozděleny, proto už město nemůže příspěvek přidělit ani později.


Jenže o jaké kontrole je řeč? Jezdecký klub není organizací města a jeho předseda Roman Pislcejk o žádné neví. Mluvčí magistrátu to pak na dotaz Deníku upřesnil jen zčásti. „Je to interní audit, který provádí město – týká se jízdárny, kterou má klub v pronájmu, byly tam nějaké nesrovnalosti,“ uvedl.


Zřejmě jde o interní audit v zooparku, se kterým jezdecký klub spolupracoval. Jeho výsledky magistrát zveřejnil ve svých Chomutovských novinách, ale byly jen mlhavé a navíc pochybné. Radnice v nich například tvrdila, že vztahy mezi Rabasem (zoopark) a Pislcejkem (jezdecký klub) šetří policie, ale to není pravda.


Nebo kvůli názoru?


Předseda klubu Roman Pislcejk je přesvědčen o tom, že radní se mu jen mstí za to, že se aktivně postavil na stranu odvolaného ředitele zoo Přemysla Rabase v mediálně hodně sledované kauze. „Asi si pak řekli, že mě klepnou přes prsty,“ vrtí Pislcejk nechápavě hlavou.


Radní dotace schvalovali 21. dubna, tedy v době, kdy kampaň na podporu Rabase běžela naplno. Třiceti žadatelům dotaci schválili, dalších dvacet doporučili schválit zastupitelům. Jezdeckému klubu jen poslali vyjádření, že mu nebyla dotace přiznána.


„Rozhodně to ohrozí chod klubu. A zrovna letos mají děti ve voltiži skvělé výsledky,“ mrzí Pislcejka. Dotace byla každý rok sedmdesát tisíc korun, což představuje velkou část rozpočtu klubu. „Sháníme si sponzory, trenéři pracují zadarmo, ale na všechno nestačíme. Kdyby to mělo být takhle každý rok, tak končíme,“ přiznal předseda závislost na dotacích města.


Může, nemusí


Pravda je, že radní klubu dotaci přidělit nemusí. Každoročně rozdělují z rozpočtu města různým organizacím několik milionů a je pouze na jejich uvážení, kolik a komu peněz dají. V případě vyšších dotací o nich rozhodují ještě zastupitelé.


Ale vyřadit někoho, koho město podporuje už roky, také není obvyklé. Seznam organizací, které pravidelně peníze na činnost dostávají, je s drobnými obměnami stále stejný už několik let. Jezdecký klub navíc splňuje vše, co je podle města pro přidělení dotace nejdůležitější – pracuje s mládeží a má výborné výsledky, kterými reprezentuje město Chomutov.


Město také každý rok kontroluje, jak dotované organizace naložily s městským příspěvkem, ale ani v tomhle ohledu nemá klub žádný problém. „Organizací, které by musely dotaci vracet, nebo bychom k nim měli vážné výhrady, je velice málo. A jezdecký klub mezi nimi není,“ potvrdil předseda kontrolního výboru Ladislav Drlý.

Glosa - Kontrola není argument

Jezdecký klub nedostal dotaci. Podle města kvůli probíhající kontrole hospodaření. Jenže kontrolují se účty zooparku a nikoli klubu . A výsledky jsou zatím nicotné. Ale především – copak probíhající kontrola je důvod pro nepřiznání dotace? Tím můžou být až případné neutěšené výsledky. Je to asi stejné, jako kdyby stát či Evropská unie zamítly všechny žádosti města Chomutova o dotace z roku 2006, kdy radní čelili obvinění ze strany Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Stejné – tedy nesmyslné.