Myšlenka, že dojde ke změně ve vedení města, je takřka utopická.


Jisté je, že vedení chomutovského magistrátu je pod tlakem. Lidé proti nim už několik týdnů demonstrují a před krajskými volbami to není dobrá vizitka. Mohou ale lidé demonstracemi dosáhnout změnu na radnici?


Lidé na náměstí volby nevyvolají


Ani tisíce podpisů na petici nemohou samy o sobě vyvolat nové volby. Zákon pamatuje jen na několik případů, kdy se volby do obecního zastupitelstva opakují. A jediný, který v tomto případě přichází v úvahu, je ten, že počet zastupitelů klesne pod zákonnou mez. A to je utopie.


Svého mandátu by se muselo vzdát osmnáct zastupitelů a také všichni jejich náhradníci. Už to je minimálně nepravděpodobné. Ale co je podstatnější – opoziční strany (KSČM a Strana zelených) mají dohromady jen deset mandátů. Takže ke stejnému kroku by se musela odhodlat i jedna z vládnoucích stran – ČSSD nebo ODS. A to už je myšlenka mimo politickou realitu.


Občané a voliči mají právo k tomu politiky vyzývat, ale právně je k ničemu donutit nemohou. A myšlenka, že by občanskou výzvu k odstoupení vyslyšely desítky kandidátů, je utopická.


Místní referendum, které řečníci na demonstracích rovněž občas zmiňují, slouží úplně k něčemu jinému. Ani přes něj nelze nové volby vyvolat.
Verdikt? Jediná možnost, jak ovlivnit politické složení chomutovského zastupitelstva, jsou řádné volby v roce 2010.

Možnosti revoluce


Jaké je možné složení chomutovské koalice, aby měla v zastupitelstvu většinu (osmnáct hlasů)?
Teoretických možností je několik:
ODS (14 hlasů) +ČSSD (11 hlasů) – současná vládnoucí koalice.
ODS (14) + SZ (4) – těsná většina, navíc po odvolání P. Rabase (SZ) je dohoda mezi stranami takřka nemožná.
ODS (14)+ KSČM (6) – pouhá teorie. Třeba v Klášterci to tak funguje, ale tam je v koalici více subjektů, ODS tam nemá tak dominantní postavení.
ČSSD (11)+ KSČM (6) + SZ (4) – revoluce, odstřižení ODS od moci. Sice ne nemožné, ale nepravděpodobné. Zeleným se do spolupráce s KSČM nechce a ČSSD zase pomáhala odvolat Rabase.


Politické rošády: nepravděpodobné


Jen o málo blíže realitě je možnost, že se změní uspořádání koalice. Ze všech hypotetických možností (viz infobox Možnosti revoluce), přichází v úvahu snad jen ta, že „se trhne“ ČSSD. I to je ale více než nepravděpodobné.


Podle dosavadních vyjádření sociální demokraté stojí pevně za svými partnery z ODS. Podílejí se s nimi i na kontroverzních a nepopulárních krocích, přesto z této situace mohou profitovat (viz infobox Komu to hraje do karet).


Tlak zvenčí a zevnitř


Méně radikální přístup zvolilo nové občanské sdružení PRO Chomutov, které rovněž vzniklo z nespokojenosti lidí s kroky radnice. Kvůli pronájmu Kamencového jezera vyzvalo k rezignaci radní. Takový požadavek má sice reálnější základ, ale opět závisí jen na reakci politiků a rozložení politických sil v zastupitelstvu. A obojí napovídá tomu, že všechno zůstane při starém.


Stejně jako zůstanou pevné pozice politických stran, zůstávají pevné i pozice jednotlivých politiků. Přitom právě odvolání jednoho konkrétního politika je věc nejjednodušší. Navíc konkrétní straně může třeba před volbami prospět „odstřelit“ politika, kterého mají nespokojení lidé nejvíc na mušce.
Ale má to háček – musí se na tom podílet strana, ze které pochází. A v Chomutově zatím nejsou žádné signály, že by něco takového hrozilo.

Komu to hraje do karet?


Kdo může ze současné atmosféry v Chomutově politicky profitovat a proč? 1.) Strana zelených – oblíbený Přemysl Rabas se dostal do centra dění a s ním i jeho strana. Radní jim navíc sami nahrávají, když neumějí své kroky řádně vysvětlit.
2.) Severočeši.cz – strana, která má vzniknout jako krajská obdoba hnutí Mostečané Mostu. Ta vyhrála komunální volby také díky kampani, kdy rozdávala auta, kola či počítače. Oficiální název ještě znám není, ale svou kampaň bude podle všeho stavět na kritice současných poměrů v politice. A tím se strefí do myšlenek některých kritiků.
3.) ČSSD – Zní to paradoxně, ale je to tak. V Chomutově je u moci, podílí se na kontroverzních krocích, ale přesto se hněv obrací hlavně na ODS – největšího rivala sociálních demokratů v krajských volbách. Například Přemysl Rabas v rozhovoru pro ČT24 se v souvislosti se svým odvoláním zmiňoval pouze o ODS.
4.) KSČM – V Chomutově již druhé volební období opoziční strana, která vedení města často kritizuje.