Žena za ženu, sociální demokratka za sociální demokratku. Takové bude střídání v nejužším vedení města Chomutova. „Nebudu to nijak tajit. My chceme do funkce navrhnout naši radní Marii Štáfkovou,“ uvedla včera Jana Vaňhová, která z místa náměstkyně odchází. Ve středu ji totiž krajští zastupitelé zvolili hejtmankou Ústeckého kraje.

Po boku primátorky Ivany Řápkové tak usedne další žena. Trochu překvapivě – dříve se zmiňovala hlavně jména dvou radních, Petra Husáka a Jana Mareše. „Petr Husák má uvolněnou funkci ve výboru kraje a Jan Mareš zatím zůstává dál ředitelem školy,“ komentovala to stručně Vaňhová. „Zatím – za rok a půl jsou volby,“ naznačila poté, že s Marešem sociální demokraté v politice ještě rozhodně počítají.

Devětačtyřicetiletá Marie Štáfková je radní za ČSSD teprve pět měsíců. Letos v červnu nahradila Michala Kasla (SZ), který se funkce vzdal. Od voleb v roce 2006 byla zastupitelkou, což byla její první zkušenost s veřejnou komunální politikou. Nikdy předtím v zastupitelstvu nezasedala. Je předsedkyní likvidační komise a pracuje také ve finančním výboru.

O své nominaci na post druhé ženy Chomutova ví. „Ano, tu nabídku jsem dostala a přijmu ji,“ řekla včera Deníku. Po Vaňhové „zdědí“ nejvyšší kompetence v bytové politice, sociální oblasti a také politické řízení Technických služeb.

Sama Vaňhová zůstane nejen v zastupitelstvu, ale na nějaký čas si chce nechat i místo v radě. „Chci paní Štáfkové pomáhat se v nové funkci zorientovat a zapracovat,“ vysvětlila. Sama se přitom bude muset „zorientovat a zapracovat“ v daleko náročnější funkci hejtmanky… „Já jsem na takovou práci zvyklá,“ usmála se. Na pomoc spoléhá i Štáfková, která má zatím přeci jen méně politických zkušeností. „Budu vedle sebe mít paní Vaňhovou, takže nepochybuji, že to zvládnu,“ uvedla.

Koaliční partneři ČSSD, občanští demokraté, už se Štáfkovou také počítají. „Předpokládalo se, že se paní Vaňhová stane minimálně náměstkyní hejtmana, takže už jsme dopředu tuhle variantu probírali,“ uvedla primátorka Ivana Řápková (ODS). „Paní Štáfkovu pracovně znám, působí v radě i ve výborech, takže nemám žádný problém s ní spolupracovat.“ Jako strana prý ODS Štáfkovou také podpoří.

Novou náměstkyni budou zastupitelé volit na nejbližším zasedání, tedy 15. prosince.