Výrazně klesnout by měla nezaměstnanost na Chomutovsku do roku 2010. Nezaměstnaných má být až o tři tisíce méně, než jich je nyní. Vyplývá to z nejčerstvější prognózy zpracované Úřadem práce v Chomutově.
„V rámci prognózy jsme oslovili na šest set firem a společností. Potřebné údaje jsme získali od 454 z nich,“ uvedl autor prognózy Jan Smrž. Podle něho zhruba třetina sledovaných zaměstnavatelů uvažuje o nových pracovních místech.
Nejvíce o nových pracovních místech uvažují firmy v oblasti zpracovatelského průmyslu, gumárenského průmyslu a ve strojní výrobě a elektrovýrobě. Za nimi následují slévárny a dřevozpracovatelský průmysl, což jsou například pily. Stagnovat by mělo naopak zemědělství a potravinářství. Nejméně zaměstnavatelů, kteří uvažují o přijetí nějaké té nové pracovní síly, je třeba i v pohostinství.
„V roce 2010 počítáme, že na Chomutovsku by mohlo vzniknout více než dva tisíce nových pracovních míst. Na druhou stranu tu budou i zaměstnavatelé, kteří chtějí stav zaměstnanců redukovat. V těchto firmách a společnostech by mohlo přijít o práci kolem devíti set lidí,“ uvedl Jan Smrž.
Podle něho by do roku 2010 měla nezaměstnanost klesnout ze stávajících zhruba jedenácti procent na deset. Existuje ještě takzvaná „trianglovská“ varianta, kde se počítá s výrazným vlivem žatecké průmyslové zóny Triangle. Pokud by v tamních firmách našel práci větší počet lidí z okresu Chomutov, mohla by nezaměstnanost klesnou až na osm procent.
Ve faktických číslech to znamená, že ze stávajících osmi tisíc nezaměstnaných, by jejich počet mohl klesnout až na pět nebo šest tisíc.