Městská policie se zrakově postiženými spolupracuje dlouhodobě. Minulý týden společně v areálu Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova strážníci testovali speciální vysílačky pro nevidomé. Včera je zkoušeli už přímo v praxi.
Zhruba dvacetičlenná skupinka s typickými bílými hůlkami nastoupila do trolejbusu na Březenecké a za doprovodu městské policie vystoupila v centru Chomutova.


„Někteří nevidomí to ve městě příliš neznají. Kvůli svému handicapu se sem dostanou třeba jednou za několik měsíců,“ přiblížila smysl akce Iva Ejim, manažerka prevence kriminality městské policie.
První kroky směřovaly z Palackého ulice přes Žižkovo náměstí k obchodnímu domu Prior. Zde na zrakově postižené čekalo první nemilé překvapení. Akustický maják, který tu dříve býval a prostřednictvím zmíněné vysílačky informoval nevidomé, kde se právě nacházejí, tam nyní chyběl. Situace je o to více zarážející, že v budově sídlí pošta. Další minus představovalo téměř neslyšitelné cvakání semaforů ve Zborovské ulici, které má zrakově handicapované upozornit na zelenou či červenou.


Podle Waltraud Fukové, předsedkyně místního SONSu, ale celkově procházka centrem Chomutova dopadla až na výše zmíněné nedostatky dobře. Akustický maják na budově magistrátu fungoval bezchybně a pozitivně dopadlo i hodnocení takzvaných vodících linií, tedy červeného dláždění s výstupky, které je například na pěší zóně.