Pracovníci odboru správy majetku města tak hledají cestu, jak nezákonné jednání trestat.
„Firmy často nedodržují pravidla pro nakládání s odpadem, což není v pořádku. Proto hledáme restriktivní opatření,“ potvrdil náměstek primátorky Jan Řehák. Jak dále uvedl, z řad veřejnosti se množily stížnosti na nesprávné zacházení s odpady, což následně potvrdily i fotografie, které pořídili pracovníci odboru správy majetku.
Vedení města proto hledalo právní formu, o kterou by se mohlo při znovuzavedení pořádku opřít. „Zřejmě budeme vycházet ze Zákona o obcích, ve kterém je stať o znečišťování veřejného prostranství,“ přiblížil Řehák. „Z něj vyplývají pokuty pro fyzickou osobu do výše padesáti tisíc a pro právnickou až do sta tisíc korun.“
Stavební firmy, které se v předstihu dozvěděly o chystaném opatření, se brání už nyní.
„Když se kácí les, lítají třísky. Snažíme se udržovat pořádek, ale nemůžeme každou hodinu běhat s košťátkem a zametat kuličky polystyrenu,“ uvedl stavbyvedoucí ze společnosti Actherm Servis Jan Horák. „Máme totiž zkušenost, že po nás občas lidé chtějí nemožné.“ Na toto konto náměstek primátorky přislíbil, že bude rozlišován stupeň znečištění, aby nedocházelo k nesmyslným postihům.
Návrh na zavedení pokut bude zřejmě projednáván v rámci mimořádné rady města ještě v prosinci.