Halijová: „Je to velká oddychová zóna, přitom lidé tajně chodí na záchod za keříky.“

„Lidé chodí tajně na záchod za keříky a stromky, snad jen jachtaři mají chemické záchodky,“ uvedla předsedkyně Mikroregionu Nechranicko Hana Halijová. „Místní a chataři musí myslet na to, kdy včas vyvézt jímku,“ dodala.


Mikroregion zastřešuje, coby větší celek, zájmy některých obcí Chomutovska a Žatecka. Nyní se zaměřil na snahu o vybudování páteřní kanalizace mezi deset kilometrů vzdálenými Poláky a Soběsuky. Tam by měla vzniknout i čistička.


„Zatím jsou ´starobylé´ čističky odpadních vod jen v Polákách a ve Chbanech. Pocházejí ze šedesátých let a samozřejmě nestačí,“ dokreslila Halijová.
Mikroregion Nechranicko už nechal vypracovat studii i projekt. Platné má i územní rozhodnutí. V těchto dnech se chystá požádat o stavební povolení. Na financování by ale obecní rozpočty nestačily, proto bude v září žádat o dotace ministerstvo životního prostředí. Spolufinancování akce přislíbila Severočeská vodárenská společnost.

Hrazení přípojek už ale bude záležet na síle rozpočtu Chban. To se příliš nezamlouvá jeho vedení, protože by muselo odložit jiné investiční akce.