Deníku postoj za vedení města zaslal tiskový mluvčí magistrátu Luboš Mizun. Reagoval tak na písemný dotaz šéfredaktora Deníku, zda je neinformování Chomutovského deníku v poslední době záměrné. Přestože v zaslaném vyjádření není přímá odpověď, dá se z něj jasně vyvodit: Radnice opravdu záměrně neinformuje některá média!

Dokument, který není podepsaný a nese název „Vedení města“, v plném znění:

Vedení města plně respektuje právo veřejnosti na informace, zprostředkované všemi možnými způsoby. Proto je jeho snahou udržovat se zástupci sdělovacích prostředků korektní vztahy. Bohužel ne vždy lze tuto snahu pozorovat i na straně druhé a proto se v některých regionálních novinách objevuje jednostranné zpravodajství zaměřené proti radnici. Prostor dostávají tendenční, neobjektivní materiály a polopravdy.
Vedení města si proto vyhrazuje právo s lidmi, kteří je v očích veřejnosti poškozují, komunikovat pouze v rámci zákonných pravidel. Nikoli tak, jak to je běžné v ostatních případech, kdy se snaží novinářům v jejich práci podle možností vycházet všemožně vstříc.

Jak to vypadá v praxi? Chomutovský deník (a podle našeho zjištění i další regionální média) nedostal několik posledních tiskových zpráv, včetně té o důvodech odvolání Přemysla Rabase z pozice ředitele zooparku. Na písemné dotazy tiskový mluvčí Chomutovskému deníku neodpovídá, a to ani na běžné či technické otázky. Primátorka Ivana Řápková ani její náměstek Jan Řehák neberou redakci mobilní telefony, náměstkyně Jana Vaňhová se v poslední době dvakrát omluvila, že má jednání a ozve se později, ale už nezavolala. Vyjádření radnice v podstatě znamená, že s některými médii bude komunikovat pouze tak, že jejich dotazy musí být oficiální, písemné, se všemi náležitostmi podle zákona a odpovídat na ně budou s patnáctidenní lhůtou.

Redakce vyzvala již včera přes mluvčího magistrát, aby sdělil, v jakých článcích konkrétně byl Deník „neobjektivní, tendenční“ a kdy konkrétně „poškodil vedení města“. Na tyto otázky už mluvčí neodpověděl.

Minimálně za poslední tři roky nevyužilo vedení města žádného zákonného nástroje (například žádost o tiskovou opravu), kterým by se dovolávala uvedení jakýchkoli informací v Chomutovském deníku na pravou míru.

Redakce Chomutovského deníku považuje takový postoj vedení města za naprosto nedemokratický a neotevřený a vyzývá tímto veřejně vedení města, aby z tohoto nestandardního postoje ustoupilo.

Glosa znásilněná demokracie

Město Chomutov má sice v čele politiky, jejichž strany mají v názvu slovo „demokratická“, oni samotní ale dokáží principy demokracie nechutně znásilnit. Autorem vyjádření, které otevřeně přiznává, že radnice filtruje média na „ta hodná“ a „ ta zlá“ je tiskový mluvčí, politické odpovědnosti tím ale nikdo z vedení města nezbaví.
V demokratické společnosti řídí pravidla svobody projevu zákony. Radnice jich proti Deníku nepoužila, místo toho si vymyslela vlastní předpis – koho informovat bude a s kým mluvit nebude. Jakoby tím vedení města řeklo, že pohrdá lidmi, kteří Deník čtou. Jenže ti samí lidé je volí a dokonce ze svých daní platí. Mají právo na informace a mají právo je číst tam, kde uznají za vhodné. A radnice by neměla do jejich práva zasahovat tak, že nesmyslně vybraným médiím informace podávat nebude.
Vyzývám proto veřejně vedení města, aby od svého nedemokratického postoje ustoupilo.