Objekt bývalých mrazíren u zimního stadionu má být zabezpečen proti vstupu cizích osobDíky zničenému plotu mohl na místo kdokoliv. Na jedovaté látky upozornily děti, které si zde hrály.
Pozemek i s budovami v současné době patří firmě IMMORENT. Ta je součástí skupiny Erste, pod kterou patří například Česká spořitelna.

„Dle našich předávacích protokolů tam žádné takové látky nebyly. Nevíme, jak se tam dostaly, nebo kdo je tam případně přinesl,“ říká tiskový mluvčí společnosti Rudolf Kargl.


Ujistil, že dnes všechny závadné věci z objektu zmizí. „Zlikvidují je Technické služby Chomutov. Zároveň obratem náš technik opraví plot, aby byl areál zabezpečený,“ uvádí Kargl. Ostraha objektu je podle něho v jednání s nájemcem objektu.


Nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho v objektu žíraviny jsou. Látky, které tam jsou, leptají kůži a oči. Příkladem může být Persteril, běžná dezinfekce, ovšem neředěný je nebezpečný. Další nádoby a nádrže obsahují neznámé tekutiny.


V zadní části chybí velká část plotu, areál je tak přístupný komukoliv. O nebezpečných chemikáliích nikdo z příslušných úřadů nevěděl. Nic netušila ani chomutovská městská policie. „O nebezpečných látkách nemáme informace. O areálu víme, krade se z něho šrot. Proto jsme na místě zvýšili hlídky,“ říká Petr Zálešák, velitel činnosti pro veřejný pořádek.


Podle městské policie se nejedná o veřejné prostranství. „Jezdíme tam, protože se tam scházejí podezřelé osoby. Areál neprohledáváme,“ popisuje Zálešák. Strážníci tak na místo nevkročí, obcházejí jen okolo.


Žádné oznámení neřeší ani v odboru životního prostředí na magistrátu v Chomutově. „Slyším to poprvé. Jedná se o soukromý majetek, s obcí Chomutov nemá nic společného. Zasáhli bychom, kdyby byl nějak ohrožen veřejný zájem, například kdyby z objektu něco vytékalo do Chomutovky,“ vysvětluje Oldřich Moravec, vedoucí Odboru stavebního úřadu a životního prostředí v Chomutově.


O objekt se zajímá i Česká inspekce životního prostředí (ČIZP). Kontroloři na místě už byli na konci minulého týdne. Bez povolení majitele do objektu nemohli.

„V tuto chvíli nejsme schopni říci, co se uvnitř nachází,“ sdělila už dříve Jana Moravcová z ČIZP.
Budovy stojící za zimním stadionem jsou určeny k demolici. Na místě vznikne obchodní centrum s hypermarketem.