Objekt včera dopoledne navštívila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„Při kontrole jsme zjistili, že v objektu jsou uskladněny nebezpečné odpady v množství desítek kilogramů,“ uvedla Jana Moravcová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem. Inspekce se bude případem dále zabývat. „Nyní sbíráme podklady pro zahájení řízení o pokutě,“ řekla Moravcová.


V poledne na místo dorazili pracovníci technických služeb. Za půl hodiny byl areál od nebezpečných látek vyčištěn.

„Je to asi sto kilo odpadu, včetně obalů. Uvidíme, co zde je a odpad roztřídíme,“ uvedl Tomáš Reisig z Technických služeb Chomutov, který byl přítomný u likvidace.


Ze známých nebezpečných látek byl ve skladech nejvíce zastoupen žíravý Persteril. „Jedná se o průmyslovou dezinfekci, která se běžně používá,“ uvedl Reisig. V neředěné formě však může poleptat kůži nebo sliznice.


Co je v dalších nádobách, se ještě neví. Technické služby látky předají jako chemikálie a bude udělán jejich rozbor. Pracovníci uklidili i rozlité oleje. Skvrny posypali sorbentem a poté zametli.


Podle Jany Moravcové inspekce vezme v potaz přístup majitele. „Přihlédneme k tomu, že majitel rychle konal a látky zlikvidoval v souladu se zákonem,“ uvedla Moravcová. Jaká pokuta hrozí, zatím inspekce neví. Záležet bude také na tom, podle jakých paragrafů bude přestupek posuzován.
Všechny dokumenty pohromadě by inspekce měla mít tento nebo příští týden.


Zajištěné odpady půjdou podle svého složení do dekontaminační stanice, další na skládku nebo do spalovny.


Úklid si objednala a zaplatila společnost Vin Invest, která má správu areálu na starosti. Vlastníkem je jiná firma, společnost Immorent. Její mluvčí včera slíbil, že bude opraven plot a areál zabezpečen proti vstupu nepovolaných osob.


Velkou dírou v plotě se do areálu dostávali zloději kovů, ale i děti. Právě ony na žíraviny narazily, když si v objektu hrály.
. . .