„Příští rok by mohlo podle našich očekávání dojít ke zvýšení pohledávek družstva. Vycházíme z našich zkušeností,“ říká Tvrdý.
Podle něho lidé přestanou platit nájemné vždy v době, kdy se potýkají s vyšší finanční zátěží. Jedná se například o období dovolených a Vánoc. Něco podobného má pro družstvo znamenat i očekávané zdražování, kdy energie mají jít nahoru o deset procent, zdražují i potraviny a výše inflace se odhaduje na 5,8 procenta.


„Abych pravdu řekl, už teď jsme měli problémy s placením nájmu. Zdražování se opravdu obávám,“ potvrdil slova předsedy představenstva SBD jeden z nájemníků bytu, který si přál zůstat v anonymitě.
Podle Tvrdého by ale měli lidé upřednostnit bydlení před vším ostatním. V případě, že nájemník přestane za svůj byt platit, vystavuje se nebezpečí, že jej vystěhují bez nároku na náhradu. Není totiž již výjimkou, že soudy mohou o vyklizení bytu rozhodnout do půl roku.


„Je to oproti minulosti velký posun. Dříve jsme na toto rozhodnutí čekali třeba tři roky,“ informuje Josef Tvrdý. Navíc u nově podepsaných nájemních smluv nemusí o neplatičích rozhodovat soud. Pohledávky za dlužné nájemné se stanou předmětem takzvaného rozhodčího řízení, které je rychlejší.
Stavební bytové družstvo Chomutov vlastní a spravuje zhruba osm tisíc bytů v celém okrese. Pohledávky na nájemném se mu v posledních letech dařilo snižovat, zatímco v roce 2002 dlužili družstevníci už 54 milionů korun
, vloni suma klesla pod dvacet milionů.