Měli se stát maskoty 39. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hofmana. Ještě před jeho zahájením se ale párek mývalů zničehonic vypařil.
Jak ve své zprávě uvádí Česká tisková kancelář, zvířata putovala po okolí Ostrova. Tuto teorii potvrdil nedávný nález, kdy je jeden z místních objevil ve svém kurníku. Po této epizodě páreček ve středu odchytli ostrovští strážníci a pracovnice zvířecího útulku. Jak Deníku včera potvrdila hlavní zooložka zooparku Iveta Rabasová, dnes jsou mývalové opět v Chomutově. „Přivezli je ve čtvrtek. Jsou zdraví a daří se jim dobře,“ uvedla.


Mezitím ovšem zoopark za uprchlíky poskytl náhradu, takže do Ostrova směřovali další dva mývalové. Podle úsměvného vyjádření ředitele festivalu Marka Poledníčka si „útěkáři“ moc nevydělali. Naopak, mohli totiž dostat od dětí jména. „Takhle o tuto poctu přišli a křest absolvovali náhradníci,“ uvedl pro ČTK.
A jak se mývalům podařilo uprchnout? Patrně nešlo o krádež a ani o to, že by je někdo úmyslně vypustil. Nejpravděpodobněji jim ošetřovatelé pořádně nedovřeli klec.