Při výstavbě se řídí více než sto let starými plány domu, který na Lesné skutečně stál. Objevili je v mosteckém muzeu.


„Málokdo dnes ví, že do druhé světové války byly Krušné hory jedny z nejvíc osídlených v Evropě,“ uvádí Antonín Herzán, předseda Horského klubu Lesná. Ten usiluje spolu s Nadačním fondem Obnova Krušnohoří o částečný návrat toho, co bylo pro hory a život v nich jedinečné.


„Smrádek, ale teploučko…“


Už příští léto by tak návštěvníci mohli navštívit jeho expozice. Budou si moct projít kompletně vybavený dům od světnice, přes síň a chlév do stodoly.


„Jedná se totiž o dům, kterému se říkalo wohnstallhaus, v otrockém překladu je to obytný chlév,“ nastínila ředitelka Oblastního muzea v Mostě Libuše Pokorná. “Kdysi, když na horách napadl sníh, hospodář by se do chléva nedostal, proto se do něj chodilo přímo z kuchyně přes chodbu. Zvířata obydlí navíc vyhřívala,“ dodala Pokorná. „Odsud se také vžilo úsloví ´smrádek, ale teploučko´.“


Dům bude přízemní s mansardovou střechou, pokrytou šindely. Vybavený má být dobovým nábytkem i stroji a maketami domácího zvířectva v chlévě.


Návštěvníci se podívají jak se tehdy žilo, ale také si budou moci vyzkoušet stloukání másla, podívají se jak se sekala tráva a zkusí si i další činnosti běžné pro život horalů.


Podle historiků stálo na Lesné ještě ve třicátých letech minulého století 37 domů, z toho deset vyhořelých. Válku přežilo jen dvacet pět z nich. Poslední z budov zmizely v sedmdesátých letech.


Nejdřív muzeum, pak zvonička


Výstavbou Krušnohorského muzea tradic patrioti s osvětou nekončí. „V dalších letech postavíme také přesnou kopii zvoničky, kryté šindelem,“ prozradil Antonín Herzán.


Na oživení Krušných hor spolupracuje klub a nadace spolu s německou stranou a městečkem Seifen. I na jejich straně vznikne skanzen. Větší část financí na projekt získali z Fondu přeshraniční spolupráce.