Největší problémy mají motoristé se staršími vozy. Zvláště ráno jsou často k vidění dvojice aut, od auta štastnějšího majitele vedou startovací kabely k tomu nepojízdnému.

Jinak vyřešil problémy se startováním Jan Boček.

„V zimě je to vždycky problém. Mám celkem tři baterky, takže když je jedna vytlučená, tak tam dám jinou,“ popisuje majitel Škody Favorit, jak vyřešil problém se zimou.

Když už se podaří řidičům vyjet, měli by jezdit opatrně. Silnice jsou ale sjízdné. „Silnice jsou prosolené, sjízdné. Na horách se jezdí po vrstvě sněhu posypané drtí, ale to je běžné,“ uvedl Libor Tačner ze Správy a údržby silnic.

Podle něho mráz údržbu komplikuje. „Sůl je účinná jen do mínus pěti stupňů. Na druhou stranu pokud nesněží, mrazy nejsou takový problém, vozovky vymrznou,“ dodává Tačner.

Větší potíže nezaznamenaly ani chomutovské technické služby. „Kvůli ledu a sněhu jsou hůře dostupné kontejnery, občas někde něco zamrzne, takže více opravujeme techniku. Ale jedeme podle plánu,“ říká provozně technický náměstek Miroslav Šulta.

Nad trolejbusy to jiskří

Mrazy přidělávají práci i v MHD. „Chlapi musí ráno rozhýbat hydrauliku, která někdy zamrzá. Jinak větší problémy s technikou nemáme, pro řidiče jsou nejhorší mlhy a náledí,“ popisuje technický ředitel chomutovského dopravního podniku Oskar Richter.

V zimě je k vidění i časté jiskření na trolejovém vedení. „Za to může námraza, vždy to jiskří na pravé troleji, na nulovém vodiči. První trolejbus to projede, pak je klid,“ vysvětluje Richter. Námrazu nejvíce odnášejí uhlíkové vložky, které „jezdí“ po drátech. Musí se tak častěji vyměňovat.

Nízké teploty ztěžují život i například psům v útulcích. „Zamrzá jim voda v miskách, musíme ji častěji vyměňovat, jinak to snáší dobře,“ popsala Dana Zelinková z chomutovského útulku. V Jirkově mají zvířata na zimu zateplené boudy, v Klášterci nad Ohří jim dokonce přitápějí plynovým topením.

Na mrazy si nestěžují ani zvířata v Podkrušnohorském zooparku. „Teploty nejsou tak nízké, aby jim to nějak vadilo, problémy s tím žádné nemáme. Zvířata pocházejí z oblastí, kde jsou takové teploty běžné a jsou na ně zvyklá,“ vysvětlila Martina Pelcová z oddělení propagace zoo.

Mráz by měl panovat i v dalších dnech, teploty klesnou i na více než patnáct stupňů pod nulou.