Ta si totiž na každý den od 1. července do podzimu rezervovala klíčová veřejná prostranství v Chomutově. Důvod je jasný – předčasné parlamentní volby.


Pro ostatní strany to znamená, že s předvolebním mítinkem třeba na náměstí 1. máje se mohou rozloučit. Tedy nemusejí, ale nezáleží to na nich. Pokud občanské demokraty požádají, ti jim mohou kýžené místo uvolnit.


To však není vůbec jisté, protože ODS k takovému jednání nemá důvod. Podpořili by tím vlastně jen své politické rivaly. Nepřímo to připouští Jan Řehák, předseda oblastního sdružení ODS. „Posuzuje to místní oblastní rada, rozhodujeme se podle konkrétního požadavku, charakteru akce i toho, kdo ji pořádá,“ popisuje.


To, zda na „svá“ zabraná místa pustí jinou politickou stranu, nechce předjímat.


Podle Řeháka jde o strategii, kterou strana používá už několik let. Jako důvod uvádí to, že ODS nemá zatím přesně naplánováno, kdy a jaký mítink uspořádá. Také chce zamezit tomu, aby je někdo předběhl.


Na zábor narazili třeba opoziční komunisté. „Chtěli jsme konkrétní den v září, ale to už bylo zabrané ODS. Pak jsme zkoušeli po jednotlivých dnech, ale od 1. července je vše zamluveno,“ říká Jaroslav Komínek z chomutovské KSČM.

Sám příliš nevěří, že by jim ODS na jejich předvolební mítink přepustila místo. Dodává, že papírově je vše v pořádku, spornost vidí v morální rovině. Vadí mu, že strany nemají rovnou příležitost sebeprezentace. „V jiných městech to funguje odlišně,“ dodává.


Komunisté si tak možná budou muset vystačit s prostorem před obchodním domem Prior. Ten si dopředu zamlouvají pravidelně oni.
Zamluvit si veřejné prostranství může kdokoliv a nic ho to nestojí. Na místě pak nemusí žádnou akci dělat, přesto je místo blokované. Záleží pak na jeho vůli, zda někomu místo přepustí. Místo si může rezervovat na půl roku dopředu.


Je možné, že nastanou situace, kdy se s místy bude obchodovat. Hypoteticky by jedna strana mohla říci, že vymění třeba místo na náměstí za ústupek při politických jednáních.


Na druhou stranu zamluvení veřejných prostranstvích například ztěžuje srocování ultrapravicových stran, jejich setkání pak může být rozpuštěno.