„Jsou mu přibližně dva měsíce. Je zdravý a bez problémů,“ informoval včera Chomutovský deník ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek.

Přinesli ho v noci


Zvonek, který signalizuje, že je uvnitř schránky dítě, se rozezněl v pondělí hodinu před půlnocí. Signál zalarmoval zdravotní sestry, které v boxu našly malého chlapečka, oblečeného a s plínkami. Zatím ho pro sebe pojmenovali Vítek, protože v pondělí měl svátek právě Vít.
Příjmení chlapečkovi dají zřejmě úřednice na matrice, které mu musejí vystavit rodný list. Většinou se používá nějaké neutrální příjmení, třeba Novák.


Podle ředitele Maška se chlapeček nenarodil v kadaňské nemocnici, místní lékaři či sestry by to poznali třeba podle očkování. Kdo miminko do boxu odložil, se nezjišťuje. Schránka je u zadního vchodu a kamera tam není.


Radost to není, ale smysl to má


Odložení dítěte vždy provázejí rozporuplné pocity. S Vítkem to není jiné. „Že bych z toho měl zrovna velkou radost, že je dítě bez matky, to se nedá říct. Ale je to opět ukázka toho, že babyboxy mají smysl,“ reagoval na další odložené dítě Ludvík Hess, zakladatel babyboxů v České republice. Hlavní důvod jejich existence je, aby matka nechtěné dítě neodhodila třeba do popelnice, jako se to už několikrát stalo.


Budoucnost: Ústav a adopce


Personál nemocnice už informoval sociálního pracovník pro děti a rodinu, který sepíše žádost na soud o předběžné opaření, protože v nemocnici zůstat nemůže. Vítek bude zřejmě umístěn v ústavu a později si ho bude moci někdo adoptovat.


Chlapeček u sebe neměl žádné doklady, díky tomu bude jeho umístění do náhradní rodiny snazší. Pokud by u něj ležel třeba rodný list, sociální pracovníci by museli kontaktovat jeho rodiče a hnát je k odpovědnosti. Hrozilo by jim i obvinění z trestného činu opuštění dítěte a případná adopce by se protáhla.


První v okrese


Malý Vítek je prvním děťátkem, které bylo na Chomutovsko odloženo do speciální schránky. Babybox je v Kadani dva roky, druhý je v Chomutově od listopadu loňského roku.

Babybox slouží pro anonymní odložení novorozeného dítěte, pokud se o něj rodič nedokáže v tísnivé situaci postarat. Děťátku je okamžitě poskytnuta veškerá zdravotní péče a sociální pomoc.

Samotný babybox je vyhřívaný. „Vycházíme z principu inkubátoru,“ říká hlavní konstruktér babyboxu Milan Čumpelík. „Schránka je vyhřívaná zhruba na teplotu 37 stupňů. Když maminka otevře dvířka, spustí se uvnitř nemocnice signalizace, která lékařský personál upozorní, že v boxu je umístěné dítě,

Speciálních schránek je v celé České republice dvacet pět. Dosud do nich bylo vloženo dvacet dětí, včetně malého Vítka. Minulý týden lékaři brněnské nemocnice Milosrdných bratří z babyboxu vyzvedli holčičku Natálku. Posledně zprovozněný babybox je v nemocnici Nymburk, který instalovali 1. června.

Co bude s Vítkem dál

Odpovídá vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Tomáš Mědílek.

Jaký další osud chlapce čeká?

Zdravotníci ho musí ještě kompletně vyšetřit. Nemá žádnou zdravotní identitu, musí mít nějakou zdravotní dokumentaci i třeba pro pozdější adopci.
My zítra posíláme na soud návrh na předběžné opatření. Navrhujeme, aby dítě bylo umístěno do kojeneckého ústavu.

Do kdy se musí soud vyjádřit?

Soud musí odpovědět do jednoho dne a počítáme, že návrh schválí. Potom by tedy dítě putovalo pravděpodobně do kojeneckého ústavu v Mostě. Dál je možné, že ho někdo adoptuje.

Co když se o dítě přihlásí jeho rodiče?

To nevím úplně přesně, ale určitě to bude problém. Dítě u sebe nemá žádné dokumenty. Je bez totožnosti. Pak to půjde nejspíš k soudu a ten nařídí testy DNA. Hlavně jde o záchranu lidského života.


A jak dlouho tedy zůstane v nemocnici?

V nemocnici bude asi tři dny.

Autoři: P. Gavdunová, J. Dušek