Kadaň investuje do zábavy


Vedení Kadaně je navýsost spokojeno. Ze tří požadavků na finanční podporu svých plánů zabodovala hned dvakrát, jeden projekt navíc skončil v hodnocení na prvním místě. Peníze od Evropské unie se tak Kadani povedlo získat na realizaci projektu nábřeží Maxipsa Fíka a na vybudování sportovní víceúčelové haly Kadaň 2 v blízkosti kadaňského lesoparku. „Překročilo to naše očekávání,“ svěřil se starosta Kadaně.


Kadaň vstupovala do boje o evropské peníze ještě s třetím projektem, regenerací sídliště C. Přestože splnil všechny požadavky, zůstal těsně pod čarou vybraných a podpořených projektů. Při odevzdávání návrhů však starosta nepočítal s takovým úspěchem. Věřil pouze nábřeží. „Přiznám se, že s halou jsem nekalkuloval,“ říká otevřeně.


Taktika pomohla


Protože se však vedení města obávalo, že projekt sportovní haly neprojde, nepožadovalo možných osmdesát pět procent dotace. „Z taktických důvodů jsme požadavek snížili na čtyřicet procent a taktika zabrala,“ raduje se starosta.


Nyní se už v Kadani připravuje výběrové řízení, aby se na jaře 2009 mohly projekty začít realizovat. Oba dva by měly být hotové do jara 2011. Na nábřeží Maxipsa Fíka získala Kadaň dotaci ve výši sto jedenáct milionů korun, dvacet milionů doplatí ze svého.

Na stavbu haly bude město muset vynaložit o něco více, šedesát tři milionů korun. Čtyřicet pět má již připravených a čtyřicet dva milionů půjde právě z dotace.


Jirkov vyzdvihne svoji historii


Jirkov skončil na pátém místě z čtrnácti podpořených projektů a získal dotaci ve výši třicet jedna a půl milionu korun. Tyto peníze použije na opravu Kludského vily a jejího okolí. Samo město doplatí necelých sedm milionů.


Také vedení Jirkova se raduje. „Samozřejmě jsme velice rádi. Je to stavba po našem nejznámějším obyvateli a zaslouží si, aby byla kompletně zrekonstruována a mohli ji občané Jirkova využívat,“ říká starosta Jirkova Radek Štejnar. „Kdybychom dotace nezískali, měli bychom veliký problém vilu opravit v takovém rozsahu,“ dodává.


V Kludského vile by měla vzniknout nová knihovna, která by nahradila současné nedůstojné prostory knihovny na Horníku. Vznikne zde také nová internetová čítárna, studovna a přednáškový prostor a přístup do historicky významné budovy bude navíc bezbariérový.


Obnovovat se bude také zahrada. Té bude vévodit altánek ve tvaru manéže. Využívat jej budou moci například návštěvníci knihovny ke čtení knih nebo se zde budou pořádat menší hudební produkce či divadelní představení.


V zahradě se rovněž opraví cestičky, upraví zeleň, vybuduje nové posezení a nové dětské hřiště pro děti do desíti let. Pro ty zde budou připraveny neobyčejné herní prvky, připomínající cirkusovou minulost objektu.


Jirkov v hodnocení projektů skončil na pátém místě, přesto mělo vedení Jirkova obavy. „Věděli jsme, že je projekt dobře připraven a splňuje všechny požadavky programu., nicméně jsme měli strach z formálních chyb, které by mohli úspěch zhatit,“ konstatuje starosta.


Obě města ještě nyní musí týden počkat na potvrzení výše schválené dotace. Ihned poté chce Jirkov vypsat výběrové řízení,nejpozději však do konce letošního roku, aby se mohlo začít co nejdřív pracovat. Vše by mělo být hotové příští rok v prosinci.