V současné době vedení Jirkova uvažuje o možnosti vybudování počítačové metropolitní sítě, v rámci níž by mohlo vzniknout i propojení s městským kamerovým systémem.

„Připravuje se studie a zjišťuje se, zda to bude pro město výhodné,“ informoval starosta Jirkova Radek Štejnar.


Metropolitní síť poskytuje více služeb pomocí jednoho kabelu. „V rámci této sítě by město zavedlo přístup ke všem službám, jako přístup k internetu, telefonu nebo televizi,“ vysvětlila tisková mluvčí Eva Dušková. „Každý občan by tak mohl mít doma jednu krabičku, díky které by tyto služby mohl využívat,“ dodala.


Podklady již byly zaslány zastupitelům. „Následně budeme dělat sezení, kde budou zástupci projektové firmy a kde budeme řešit zda do toho jít či ne a kolik to bude stát,“ oznámil starosta.


Výhodou také je, že na metropolitní síť se dá také napojit pult centrální ochrany a kamerový systém. Jirkov má momentálně deset kamer a letos by měla přibýt další.

„Měli jsme požadavek na jednu kameru v rámci programu ministerstva vnitra prevence kriminality. Na tu jsme ale peníze nezískali. Kamera měla být umístěná nad Mládežnickou, což je takové strategické místo,“ sdělila ředitelka městské policie Marta Bendová. „Jestli zbydou finanční prostředky z rozpočtu městské policie, pokusili bychom se koupi kamery realizovat do konce tohoto roku,“ dodala.


Jirkov má v úmyslu s rozšiřováním kamerového systému pokračovat, a tak by byla metropolitní síť výhodou i zde. Přenos by byl rychlejší a kvalitnější.
Zda se ale síť v Jirkově vybuduje bude záležet především na penězích. „Ideální stav je ten, kdyby měli přístup všichni,“ řekla tisková mluvčí. Zavedení sítě by zprostředkovalo město, za služby si už bude muset každý platit sám.