Od 1. ledna funguje nová služebna chomutovské městské policie na sídlišti Zahradní. Slouží především k preventivním účelům. Lidé si strážníky v ulicích chválí.


Služebna se nachází v objektu bývalého KaSSu na místě dřívějšího kadeřnictví. Není to klasická služebna, její prostory neslouží veřejnosti. Je zde jenom jedna místnost pro administrativní úkony a sociální zázemí pro strážníky.
Policie tady zřídila svou pobočku z logických důvodů. „Služebna se zřídila právě zde z důvodu vysoké kriminality na sídlištích. Nevyplatí se stále dojíždět z města. Umístění je ideální, je to střed sídliště a kamkoli je to stejně daleko,“ říká tiskový mluvčí městské policie Vladimír Valenta.
Již během prvního měsíce jejího fungování jsou slyšet kladné ohlasy. „Občané to oceňují. Mě osobně už oslovilo pět nebo šest lidí, kteří říkali, že policisté jsou vidět a to je dobře. Minimálně jedna hlídka vždycky obchází sídliště,“ upřesňuje Vladimír Valenta. Oblast, kterou strážníci kontrolují, není jen sídliště Zahradní, spadá sem i Kamenná a Písečná.


Strážníky, kteří zde obcházejí, už také zastavilo pár lidí. „Například na Výletní se divili, když nás viděli. Dříve tam nikdo nebyl. Dokonce nás sami lidé upozorňují na některé případy a místa, kam bychom se měli jít podívat,“ říká strážník Petr Jiráček, který včera na Zahradní společně se svým kolegou sloužil.


„Každý den se tady něco řeší. Skoro každou šichtu to je rušení nočního klidu. Přes den je to trochu volnější. To většinou kontrolujeme pejskaře, jak uklízejí po svých miláčcích a jestli neběhají na volno,“ dodává Petr Jiráček. „Rvačky jsou zde běžné, naposledy se poprali v COBRA baru. Vyřešilo se to na místě.“
Na této služebně se střídá celkem osm strážníků, přičemž na jedné dvanáctihodinové směně jsou zde minimálně dva. Při plném stavu funguje jedna pěší a jedna motohlídka. V případě, kdy někdo chce něco ohlásit funguje telefonní číslo 156, odkud pak předají informace strážníkům vysílačkou přímo na místo.
Město chce do budoucna přesunout celé sídlo městské policie na sídliště. To je ale plán na roky 2009 – 2010.