Kuprospěchu chce společně se společností Člověk v tísni využít část peněz na obnovu sídlišť z Evropské unie. O ty bude žádat město v rámci IPRM – Sídliště, místo pro život. Za dvacet milionů slibují dobrovolníci přebudovat bývalé kino na kulturní a sociální centrum a rozjet terénní práci na sídlišti.

Jenže město jejich projekt do svého plánu nezařadilo. Slíbilo alespoň možnost ho připojit později. „Je ti přijetelné řešení, ale mrzí nás, že projekt nezařadili do plánu přímo,“ reagoval na to jednatel Kuprospěchu Mirek Koranda.

Město: Přišli pozdě a se špatným projektem

Podle představitelů města by zmíněný projekt ohrozil celý plán. Byl prý totiž neúplný, nepodložený finančními zárukami a také pozdě zpracovaný.

„Město nemohlo riskovat, že by byl plán vyřazen z hodnocení kvůli nepřipravenosti jedné dílčí části,“ řekl náměstek primátorky Jan Řehák. „Vyřazením by o peníze na obnovu veřejných prostranství přišlo nejen město, ale také majitelé bytů a domů na sídlištích, kteří do projektu šli s městem a chtějí provést velké opravy domů.“

Aktivisté podle Řeháka přišli se svým požadavkem pozdě a neměli ho ani pořádně podložený. „Text jejich projektu byl plný rozporů. Nebyli schopni předložit projektovou dokumentaci, která by určila finanční náročnost opravy kina. Chodili za námi postupně s částkami od sedmdesáti do třiceti milionů korun. Neměli doloženo, že budou schopni zaplatit opravu do doby, než by jim byla přiznána dotace. Projekt měl řadu dalších nedostatků,“ vyjmenovává náměstek primátorky.

Kuprospěchu: Projekt byl v pořádku

Lidé z občanského sdružení s výroky Řeháka nesouhlasí. „Byli jsme překvapeni tím útočným tónem,“ říká Koranda. „Z naší strany bylo vše dobře připraveno. Dodali jsme všechno, co po nás město a úředníci chtěli. I finanční analýza byla zpracovaná profesionálně, nakonec už za sebou máme úspěšné žádosti o peníze z Evropské unie.“

Podle Korandy by naopak projekt sociálního centra zvýšil šance, že město peníze dostane.

Kompromis nebo pat?

Jednání nakonec dopadla tak, že projekt na Evropu v plánu není. Město ale do své žádosti připsalo větu, že má velký zájem projekt sociálního centra realizovat. Koranda osobně byl alespoň za to zastupitelům poděkovat na posledním zasedání.

Jenže město svoji podporu podmiňuje pořádným projektem od Kuprospěchu. „Stěžejní bude doložení finančního krytí na profinancování projektu,“ upřesňuje Řehák. Kuprospěchu bude muset také doložit, že má k dispozici prostředky ve výši minimálně dvaceti milionů, což má být částka na opravu bývalého kina.

Jenže právě tyhle podmínky ženou vzájemnou dohodu spíš do patu než ke kompromisu. Kuprospěchu je totiž přesvědčené, že projekt má v pořádku a financování také. „Dvacet milionů je nepřesný údaj. Z naší finanční analýzy vyplývá, že budeme potřebovat do počátku jen pět milionů půjčku. A o té už jednáme s jednou bankou a jedním soukromníkem.“

Teď je důležité, zda vůbec plán města (IPRM – Sídliště, místo pro život) projde. Z Evropské unie chce Chomutov získat 250 milionů korun. Pokud neuspěje, jsou dohady zbytečné.