Večer je prakticky nemožné „legálně“ zaparkovat blízko domu, často je problém sehnat místo vůbec.


Stejná situace panuje i na parkovištích u takzvaných experimentů na sídlišti Březenecká. Právě tam město uvažuje o vybudování nadzemních garáží, do kterých by se vešla stále přibývající auta.


Původně měl být projekt parkovacího domu zařazen do programu dotovaného z Evropské unie, ovšem po změně podmínek z něho vypadl. Primátorka Ivana Řápková přesto uvažuje o tom, že by stavba vznikla i bez evropských peněz.


Záměr město chce konzultovat i s občany, vyhlásilo o parkovacím domu anketu.

„Pro město je názor občanů rozhodující, bylo by zbytečné stavět něco, co by nechtěli,“ uvedla k tomu primátorka.


Magistrát obdržel zatím čtyři odpovědi, z toho dvě byly kladné a dvě záporné. V případě, že by ohlasy byly kladné, začne radnice shánět peníze na zajištění stavby.


Deníkem oslovení lidé z experimentů se shodují v jednom: parkování je třeba nějak řešit.

„Večer je to tu bez šance. Pokud se tu začne stavět, tak se obávám že to bude trvat zbytečně dlouho a třeba tři roky tady bude všechno rozkopané,“ říká svůj názor Bohumír Blažek, který ve věžácích bydlí už téměř třicet let. Osobně by přívital podzemní garáže.


Parkovací dům by uvítal Stanislav Král z nedaleké Stavbařské ulice. „U nás parkují lidé z experimentů, my musíme parkovat zase tady. Určitě by nám to pomohlo,“ říká.


Ostatní oslovení se přikláněli k podzemní verzi garáží, jedna z respondentek se obávala, aby garáže nebránily výhledu.
Podle původního záměru by se mělo parkovat ve dvou propojených podlažních budovách ze železobetonu. Jejich výška by neměla přesáhnout devět metrů, poskytovaly by místo pro 262 vozidel místních obyvatel.