Užitečné peníze

Vyjmenovat všechny druhy aktivit, kterým se budou ve školách věnovat, je nemožné.

Takže jen pro příklad: ZŠ Kadaňská dostala na svých deset projektů přes 54 tisíc korun. „Máme v plánu pět přednášek pro čtvrté až deváté třídy s tématy drogy, šikana, sex či vztahy. Pak také dvoudenní stmelovací pobyt pro páté třídy, kdy se kolektivy seznámí se svou novou třídní učitelkou a několik besed a menších aktivit,“ jmenuje ředitelka školy Radmila Zítková.

Výhodou dotací od města je, že peníze mohou být použity i na akce pro rodiče nebo pedagogy. Většina podobných grantů je totiž zaměřená pouze na děti. Využije toho i zmíněná škola na Kadaňské. „Ano, dostali jsme peníze i na přednášku pro učitele na téma Komunikace s rodiči,“ potvrzuje Zítková.

Ta, stejně jako další oslovení ředitelé, je za peníze od města vděčná. „Museli bychom tyhle aktivity platit ze svého provozního rozpočtu a nebo by neproběhly vůbec,“ říká ředitelka. „Tohle se městu povedlo.“

Její slova určitě musí těšit radního Pavla Karla Markvarta, který vede pracovní skupinu LINKS. Ta peníze pro školy rozděluje a předkládá ke schválení zastupitelům. Vloni to bylo přes tři sta tisíc, letos už více než šest set tisíc korun.

„Loňský rok byl takový ověřovací,“ vysvětluje Markvart. „Zjistili jsme, že to funguje, že školy umějí peníze použít na správné věci. Proto jsme částku letos zvýšili.“

Vloni dokonce tři školy žádost nepodaly vůbec. Letos už si na peníze sáhly všechny. „Naučili se, že je to nic nestojí. Stačí vyplnit žádost, moc času to nezabere,“ říká Markvart.

Akce v režii LINKS

Zmíněná pracovní skupina má v letošním rozpočtu celkem milion korun. Většinu rozdělila školám, za zbytek pořádá vlastní akce. Především tři větší – nazvané Street, Happy Day a novou soutěž Pohoda.

Street je soutěž pro družstva z místních středních škol, ve které se kombinují sportovní dovednosti a znalosti z oblasti prevence (záchrana tonoucího, první pomoc, použití prezervativů…). Akce Happy Day má představit různé organizace, které se na prevenci také podílejí – policii, strážníky, občanská sdružení, pedagogicko psychologickou poradnu a další. Pohoda je nová soutěž pro žáky základních škol. Budou mít za úkol zobrazit problematiku rizikového chování způsobem, jaký si sami zvolí. Může jít o divadlo, obrazy, počítačovou prezentaci…

Z rozpočtu LINKSu se hradí také výrazně barevné plakáty, které visí po městě a upozorňují na jednotlivá problémová témata. První v řadě byly svítivě růžové plakáty o nebezpečí drog. Vloni byla podobná upozornění promítána na LCD v trolejbusech.