„Pracuji tady už léta a vím, že pracovní oblečení pro sestry vypadá hrozně,“ říká jedna ze sestřiček, která si kvůli obavě z nepříjemností v zaměstnání nepřeje být jmenována. „Fasujeme ho dokola po těch, které odešly jinam nebo na mateřskou dovolenou. Největším problémem je, když je oblečení roztrhané a chcete ho ve skladu vyměnit za jiné. Je to chvilka hanby, protože s vámi licitují, že je to oblečení ještě dobré. Nakonec dostanu záplatované nebo o několik čísel větší šaty, které si musím přešít,“ vysvětluje, proč si nakonec řada sester kupuje vlastní.


Sestřičky se nejčastěji obracejí na společnost CZF, která se specializuje na pracovní oblečení a působí jen pár desítek metrů od nemocnice. Její majitel František Kačírek potvrdil, že zdravotnické oblečení si chodí sestřičky kupovat skutečně jednotlivě.

„Je to chvilka hanby, protože s vámi licitují, že je to oblečení ještě dobré. Nakonec dostanu záplatované nebo o několik čísel větší šaty.“


„Chápu, že je příjemnější než to, co fasují, protože není právě nejmodernější,“ reaguje vrchní sestra Anna Malá. „Stává se tak ale spíš v případech, kdy má sestřička netypickou velikost nebo představy o oblečení nad rámec našich možností,“ míní vrchní sestra. „Kategoricky ale vylučuji, že se nemají do čeho oblékat, prádla je dost.“


Jak dále uvedla, vrchní sestry mají limitní ukazatele a musí sledovat náklady. A právě tady bude zřejmě zádrhel, jelikož se jedná o přísně šetřící kritéria. Většina letitého pracovního oblečení pro stovky zdravotních sester tak koluje a nové nepřibývá.


Týká se to i povlečení pro pacienty, které v řadě případů dosluhuje. Jejich část chomutovská nemocnice přebrala po zrušené škole v přírodě ve Volyni. Jak uvedl ředitel chomutovské nemocnice Milan Burša, priority vidí někde jinde. „Rádi bychom měli upravené sestřičky, ale v první řadě nám záleží na spokojených pacientech, pracovištích vybavených kvalitními přístroji a aby měli naši zaměstnanci mzdy,“ řekl Burša.