Kdo všechno se může těšit na dotace, bude definitivně jasné příští středu, kdy poslanci projednají desítky nejrůznějších žádostí o přidělení peněz. Jistotu, že jejich návrhy projdou, mají ti poslanci, jejichž žádosti už schválil rozpočtový výbor. Problém Severočechů je, že v rozpočtovém výboru sedí pouze jeden „jejich“ poslanec: Petr Červenka (ČSSD). „Může to být tím způsobeno,“ připustil malý objem peněz pro severní Čechy poslanec za Liberecký kraj Pavel Ploc (ČSSD).


Jenže právě poslanci ČSSD se letošního „porcování medvěda“ odmítli zúčastnit. Možná proto nezískal například okres Louny ani korunu. „Jako sociální demokrat jsem se porcování nezúčastnil a jiní poslanci už v okrese nejsou,“ potvrdil Josef Čerňanský (ČSSD). Připustil však, že lobboval za šest projektů na Lounsku. Například chtěl získat finance na rekonstrukci základní školy v Kryrech či Peruci. Marně.


„Podal jsem několik návrhů, ale nechci o nich mluvit. Nerad bych, aby to mělo vliv na hlasování,“ říká poslanec za Ústecký kraj Josef Šenfeld (KSČM).
Přesto jsou na severu Čech místa, kde mohou mít radost. Je to okres Semily. Za třicet dva milionů se bude v příštím roce rekonstruovat víceúčelové hřiště v Bozkově, nebo tělocvična v Semilech. Za základní školu v Turnově lobboval Zdeněk Mach (ODS). „Budova je už v havarijním stavu. Na hlavu nám padají římsy,“ říká Jaromír Frič, ředitel školy. Na peníze tu čekali tři roky.


Podle politologa Zdeňka Zbořila se poslanci můžou při „porcování medvěda“ alespoň jednou za rok lidem odvděčit. „Na distanc sociálních demokratů od jednání voliči ČSSD nezapomenou,“ myslí si. „Je neskutečné, že strana ČSSD dotáhla „porcování medvěda“ do tak obludných rozměrů a teď se od něj distancují. Je to divadlo,“ říká ekonom Miroslav Ševčík s tím, že díky lobbování poslanců se alespoň malé obce dostanou k penězům, na které by jindy nedosáhly. „Je lepší postavit školní hřiště, než dávat peníze třeba na prevenci,“ dodává Ševčík.