Na ně lze narazit na okrajích Chomutova a v okolních výše položených lokalitách. „V tomto období se počet klientů, kteří požili lysohlávky, pravidelně zvyšuje,“ říká Filip Ráža, vedoucí K–centra v Chomutově. „Například drogově závislí ji berou jako „zpestření“ k obyvkle užívaným drogám.“

Podle něho jsou lysohlávky díky své snadné dostupnosti a bohatému výskytu mezi konzumenty drog oblíbené.

Lysohlávka je nenápadná hnědá houba, která má podobné účinky jako droga LSD. Ovlivňuje prostorové a časové vnímání, způsobuje halucinace, rozostřuje vnímání barev.

To, že na Chomutovsku lysohlávky rostou, potvrzuje i chomutovský mykolog Jiří Roth.

„Rostou na sekaných loukách, tam kde není moc vysoký porost, ve středních a nižších polohách, je jich několik druhů. Jejich sezona končí v polovině listopadu, ale samozřejmě záleží na počasí,“ vysvětluje.

Sám tyto houby nesbírá. „Nikdy jsem po nich netoužil, ani na ně nechodím,“ říká s úsměvem. Podle něho si je ale „houbaři“ najdou, znají svá místa.

Pojídání lysohlávek je nebezpečné. „Nikdo dopředu neví, kolik v nich té účinné látky je. Dávky nelze odhadnout, člověku pak snadno hrozí předávkování,“ vysvětluje vedoucí K–centra.

Podle něho hrozí psychické problémy. „Silné halucinogenní stavy mohou vést třeba k sebevraždě, nebo v setrvání ve stavu pod drogou. Nejtěžší dopad to má především na duševně slabší lidi, stejně jako jiné halucinogeny,“ dodává Ráža.