Bádání v lesích, semináře a infocentrum


„Sloužit má pro stálé vzdělávání, workshopy a semináře,“ přiblížil Antonín Herzán z Horského klubu Lesná, díky kterému bylo středisko založeno. „Nejbližší seminář se uskuteční už v březnu a bude věnován ochraně tetřívka v Krušných horách,“ doplnil.


Další záměr souvisí s přímým sousedstvím s Lesy města Jirkova. „Jejich část by mohla sloužit ochranářům přírody jako studijní plocha pro výzkumný program,“ nastínil Herzán. „Podobný projekt tu univerzita naplňovala už v 80. až 90. letech. Její představitelé by na něj chtěli navázat.


Jak dále uvedl, v plánu je také zřízení informačního centra. Studenti a dobrovolníci by v něm radili turistům a cyklistům, která zajímavá místa se v Krušných horách vyplatí navštívit a také jak se chovat k přírodě šetrně.


Otevření nového vzdělávacího střediska posvětili profesoři, odborníci na životní prostředí, představitelé jirkovské veřejné sféry i starostové Mikroregionu Lesenská pláň. Ti také záměru přislíbili pomoc a spolupráci.


Znovuobjevené Krušnohoří

Jako sídlo posloužila dlouho nevyužívaná privátní budova, čtyři sta metrů vzdálená od horského hotelu Lesná. Po stavebním zásahu v ní vznikl velký sál se studijnými prostory a místnosti s dvaceti lůžky.


Středisko má být už od léta přístupné široké veřejnosti a to každý den. Jedním z hlavních „taháků“ pro návštěvníky bude od června expozice Petra Mikšíčka nazvaná Znovuobjevené Krušnohoří. Jedná se o doplňující projekt ke stejnojmenné knize.


„Krušné hory jsou po etnografické stránce pole neorané, ačkoli se jedná o nejobydlenější podhůří,“ předeslal Mikšíček. „Je až překvapivé, že o něm neexistuje obsáhlejší regionální literatura. Přitom je tu mnoho krásných míst, která kontrastují s hornictvím, historií zaniklých obcí i opečovanou saskou stranou Krušnohoří,“ dodává autor.


Sám se podílel na vzniku webových stránek ve formě otevřeného systému, kam smí své fotografie a postřehy posílat všichni, kdo se zajímají o osud Krušných hor.


Více informací mohou získat na stránkách www.znkr.cz.