To byla omluvná slova, kterými nám odpověděla lékárnice Englová z klášterecké lékárny U Panny Marie Pomocné na náš dotaz, jestli se lidé předzásobují se léky.
Podle lékárníka Davida Bolka z lékárny u chomutovského Kauflandu nejvíc reagují na plánované třicetikorunové poplatky za každou položku na receptu především chroničtí pacienti. Jde o lidi s vysokým krevním tlakem, dýchacími obtížemi a dočasně ušetřit se snaží i diabetici. Ti si nechávají napsat u lékařů do zásoby inzulíny.
„Nejvíce nám mizí z pultů starší léky, například Vasokardin a Hydrochlorothiazid. Pacienti za ně v tuto chvíli nedoplácí a pokud ano, tak se jedná o koruny a od ledna zaplatí za každý třicet korun. Nehledě na to, že většina pacientů je užívá v kombinaci i čtyř nebo pěti léků, takže určitá finanční úspora tady je,“ naznačuje.
Jeho slova potvrzuje pacientka Marie Polanská. „Na vysoký tlak beru čtyři druhy léků. Ušetřila jsem sto dvacet korun,“ říká při odchodu z lékárny.
Určitou reakci na plánovanou změnu ve zdravotnictví pocítil i personál kadaňské lékárny U Pelikána.
„Nesnesitelný nárůst pacientů nemáme, ale určitě chodí víc lidí,“ komentuje situaci Simona Maderová. „Většinou jsou to pacienti, kteří si naplánovali návštěvu u lékaře na leden, ale kvůli poplatkům za recept ji přesunuli na teď. Že by ale psali lékaři větší objemy léků, to nemohu říci. A ani to asi nejde. Lékaři mají finanční limit, který nemohou překročit,“ dodává.
Zvýšený nárůst pacientů zaznamenaly všechny námi oslovené lékárny, ale o dramatická čísla nešlo ani u jedné z nich. Všude jsme slyšeli, že očekávali podstatně silnější reakci.